Co daje rolnikowi magazyn energii? Tańszy prąd i niezależność
Magazyn energii to urządzenie pozwalające na przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez odnawialne źródła energii (OZE), np. panele fotowoltaiczne. Ma zastosowanie, gdy instalacja produkuje więcej energii niż wynosi jej zużycie w domu i gospodarstwie. Nadwyżki mogą wówczas być gromadzone w magazynie energii. Ograniczamy w ten sposób oddawanie wyprodukowanego przez nas taniego prądu do sieci krajowej - czyli oszczędzamy na rachunkach.
Drogi prąd - tylko gdy zabraknie go w magazynie
Magazyn energii umożliwia korzystanie z energii elektrycznej w dowolnym czasie. Wytworzony w naszej instalacji prąd w pierwszej kolejności służy do zasilania urządzeń domowych oraz gospodarczych. Różnica pomiędzy produkcją a zużyciem trafia do magazynu energii. Prąd może być natomiast z niego pobierany, gdy instalacja produkuje go zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania w naszym gospodarstwie albo wcale (np. fotowoltaika w nocy). Urządzenia elektryczne mogą pracować na energii pobieranej z magazynu do czasu jego rozładowania i dopiero wtedy będziemy musieli przejść na drogi prąd z sieci, chyba że zacznie go już produkować nasza instalacja (np. fotowoltaika w dzień).
Większy magazyn energii jest bardziej uniwersalny, ale droższy
Dobrze dobrany magazyn energii pozwala nawet całkowicie zrezygnować z pobierania energii elektrycznej z sieci krajowej. Dla standardowego domu jednorodzinnego dedykowane są urządzenia o mocy ok. 10 kW, które można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Mniejsze jednostki są oczywiście tańsze, ale nie w każdym przypadku ta mniejsza pojemność wystarczy. Bardziej uniwersalne rozwiązanie stanowią większe magazyny energii - kosztują niestety więcej. Pocieszające jest to, że ceny tych urządzeń spadają szybciej niż zakładano, np. o jedną czwartą w ciągu ostatniego roku.
W gospodarstwie mniejsze magazyny do fotowoltaiki, duże do elektrowni wiatrowych
W przypadku gospodarstwa ważne jest, ile energii jest zużywane i w jaki sposób rozkłada się to w ciągu doby lub roku. Na tej podstawie da się okreslić, jak duża pojemność magazynu jest potrzebna, aby sprostać zasilaniu wszystkich odbiorników prądu w okresach braku energii odnawialnej. Znacznie większe zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie oznacza również duże większe koszty większych magazynów energii.
Dla fotowoltaiki wystarczają magazyny o pojemności do kilkudziesięciu kilowatogodzin, w przypadku elektrowni wiatrowych pojemność wynosi od kilkuset kilowatogodzin do kilku megawatogodzin. System magazynu powinien być także elastyczny, aby można było go dostosować do ewentualnych zmian w zapotrzebowaniu na energię. Są to inwestycje, które zwracają się nie szybciej niż w ciągu kilku lat.
Warto korzystać z dofinansowania - na razie nie można jednak złożyć wniosku
Aby obniżyć koszty inwestycji, warto korzystać z dofinansowania. Na początku roku rolnicy mogli składać wnioski w ramach programu “Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej”. Dotacja wynosiła do 200 tys. zł, ale nie więcej niż 65% kosztów kwalifikowanych na fotowoltaikę wraz z magazynem energii + ewentualnie pompa ciepła.
W przypadku programu „Mój prąd” dla gospodarstw domowych w jego ostatniej edycji można było uzyskać do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli do 16 000 zł na magazyn energii elektrycznej. W kolejnej odsłonie tego programu magazyny mają być obligatoryjne. Nie wiadomo, czy dofinansowanie obejmie tylko instalacje PV z magazynami, czy również same magazyny. „Mój prąd 6.0” ma ruszyć dopiero w drugiej połowie roku. Nie musimy jednak czekać z wykonaniem instalacji, ale żeby otrzymać dofinansowanie, trzeba będzie spełnić wymagania tej nowej edycji, które jeszcze nie zostały sprecyzowane.
Audyt przed decyzją o wyborze magazynu energii elektrycznej
Przed decyzją, jaki rodzaj i jaką pojemność magazynu energii wybrać, warto - a właściciwe to nawet trzeba we własnym interesie - przeprowadzić audyt energetyczny w naszym domu czy gospodarstwie. Należy ocenić zapotrzebowanie na energię wynikające z energochłonnych urządzeń, do których należą: silniki elektryczne, elektryczne źródła ciepła (pompa ciepła, elektryczny bojler, grzałka), wentylacja mechaniczna, klimatyzacja czy płyta indukcyjna w kuchni. Duże znaczenie ma tutaj też oczywiście wielkość produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej czy elektrowni wiatrowej.
Decyzja o wyborze konkretnego systemu magazynu energii powinna być poprzedzona dokładną analizą i konsultacjami z ekspertami. Szczególnie w przypadku gospodarstwa - każde jest inne i ma swoje indywidualne potrzeby, dlatego rozwiązanie musi być spersonalizowane, aby spełnić oczekiwania rolnika.
Na koniec 2023 roku w naszym kraju zamontowanych było w instalacjacjach domowych ok. 11 tys. magazynów energii.
Elementa 2 - zaawansowany, elastyczny i wysokowydajny system magazynowania energii (ESS)
Nowa konstrukcja obejmuje zaawansowane funkcje, w tym ulepszony układ, precyzyjne zarządzanie temperaturą możliwe dzięki inteligentnej technologii chłodzenia cieczą oraz system łagodzenia i tłumienia pożaru. Elementa 2 ustanawia nowy standard w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów.
"Trina Storage Elementa 2 to nasz system baterii LFP nowej generacji, zbudowany od podstaw przy użyciu pionowo zintegrowanych ogniw LFP firmy Trina. Krajobraz energetyczny ewoluuje, konieczne jest więc, aby firmy szły z duchem czasu i przewidywały zmieniające się potrzeby klientów. Elementa 2 jest przygotowana do spełnienia dynamicznych wymagań rynku w zakresie pojemności, bezpieczeństwa i elastyczności, zapewniając niezrównaną wydajność, kompleksowe bezpieczeństwo i długoterminową niezawodność dla naszych klientów" - powiedziała Helena Li, prezes Trina Solar.
Przy całkowitej pojemności, wynoszącej 4,07 MWh, Elementa 2 jest zintegrowana z najnowocześniejszymi ogniwami Trina LFP o pojemności 306 Ah, charakteryzującymi się wysokim bezpieczeństwem, wydajnością i cykliczną żywotnością. Ogniwa te są zintegrowane także z ulepszoną konstrukcją akumulatora, poprawiając gęstość energii nawet o 16 proc. Jest on dodatkowo zoptymalizowany pod kątem zarządzania termicznego, zarządzania baterią, a także monitorowania.
Bezpieczeństwo jest priorytetem. Elementa 2 zapewnia wszechstronne korzyści w zakresie bezpieczeństwa dzięki wielowymiarowym testom i sprofilowanej budowie umożliwiającej większą precyzję wykrywania usterek już na poziomie ogniwa. Solidna konstrukcja ochronna zwiększa bezpieczeństwo elektryczne i mechaniczne. Elementa 2 zawiera różnorodne zabezpieczenia i integruje systemy wczesnego wykrywania i tłumienia zagrożeń pożarowych, a także unikania wybuchów, aby zapobiegać i przeciwdziałać ucieczce ciepła.
Elastyczność to kluczowa cecha produktu. Elementa 2 posiada modułową konstrukcję, umożliwiającą płynną integrację i dostosowanie do różnych rynków i zastosowań. System jest dostępny w konfiguracji 2-godzinnej lub wyższej. Funkcja Flexible Augmentation zapewnia skalowalność, umożliwiając właścicielom i operatorom bezproblemowe zwiększanie pojemności magazynów energii.
Cechą wyróżniającą Elementa 2 jest oszczędność miejsca, aż do 26 proc., dzięki funkcji otwierania drzwi z jednej strony i układowi systemu „back-to-back” Elementa 2 przyjął znormalizowany rozmiar kontenerowy 20 stóp (ok. 6 m), nie tylko usprawniając instalacje, ale także zmniejszając koszty wysyłki. Zaprojektowany z myślą o możliwości adaptacji, szybkim wdrożeniu oraz płynnych procesach operacyjnych i konserwacyjnych, Elementa 2 minimalizuje koszty projektu i zwiększa ogólną wydajność systemu.
Źródło: Trina Storage