Znów złe wieści dla plantatorów buraka cukrowego. Nowe zagrożenia dla roślin

Chodzi o SBR i RTD. Czym się one objawiają?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
SBR - nowe zagrożenie dla buraka cukrowego
SBR (Syndrome Basses Richesses - to syndrom niskiej zawartości cukru, syndrom nagłego zamierania buraka) to choroba buraków, która - jak tłumaczy IOR-PIB - znana jest od ponad 20 lat, za której sprawcę uważa się proteobakterię ‘Candidatus Arsenophonus phytopathogenicus’ i jako patogen drugorzędny, fitoplazmę 'Candidatus Phytoplasma solani' (16SrXII-A) (fitoplazma stolbur) (Mollicutes).
Objawy SBR na plantacjach buraka cukrowego to:
RTD - nowe zagrożenie dla buraka cukrowego
RTD („Rubbery Taproot Disease”, choroba korzenia gumowego, kauczukowe buraki) - choroba ta jest powodowana tylko przez fitoplazmę 'Candidatus Phytoplasma solani' (fitoplazma stolbur).
Jej obajwy to:
Optymalne warunki infekcji to: wysoka wilgotność (>80%), temperatury 20-30°C oraz długi okres zwilżenia roślin.
Co sprzyja występowaniu SBR i RTD?
Pluskwiaki z rodziny szrońcowatych (Cixiidae), jak tłumaczy Instytut, są głównymi wektorami przenoszącymi mikroorganizmy powodujące obie choroby.
- Udowodniono, że szroniec zajączek, nazywany też cykadą trzcinową (Pentastiridius leporinus) jest jednym z najefektywniejszych wektorów tych patogenów. Monitorowanie występowania i liczebności owadów przeprowadza się wykorzystując tablice lepowe. Identyfikacja konkretnego gatunku podczas lustracji jest trudna i wymaga wiedzy eksperckiej a najczęściej pewne oznaczenie wymaga wykonania preparatów mikroskopowych w warunkach laboratoryjnych. Zwalczanie wektorów owadzich jest jedną z najważniejszych metod ograniczania SBR i RTD - informuje IOR-PIB.
Zaznacza jednocześnie, że objawy obu chorób łatwo pomylić z objawami stresu związanego z suszą, infekcjami wirusowymi lub nawet niedoborami składników odżywczych.
SBR i RTD - co robić, aby te choroby nie miały pola do popisu?
Instytut wskazuje, że do zwalczania szrońca zajączka zarejestrowane są insektycydy na bazie acetamiprydu. Pomocną w ograniczaniu rozprzestrzeniania będzie także stosowanie zarówno odpowiedniej agrotechniki (mechaniczne niszczenie larw), jak i zmiana płodozmianu. A także:
SBR i RTD - jakie straty w uprawach powodują te choroby?
Obie choroby, jak tłumaczy IOR-PIB, powodują duże straty w uprawach buraka cukrowego w różnych regionach Europy. - Choć w Polsce nie notowano jeszcze strat z powodu ich wystąpienia, to jest bardzo prawdopodobne, że wystąpią one już w tym lub kolejnych latach, ponieważ obserwowane zmiany klimatyczne sprzyjają wektorom owadzim patogenów powodujących obie choroby i analizując dane literaturowe można zauważyć, że z roku na rok obszary zajęte przez SBR i RTD znajdują się coraz bliżej granicy zachodniej Polski - przekazuj Instytut.
Zaznacza jednocześnie, że roślinę podejrzaną o występowanie choroby SBR lub RTD można przesłać do zbadania, do Kliniki Chorób Roślin, należącej do Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego.
- Tagi:
- burak cukrowy