Ta informacja powinna ucieszyć rolników uprawiających buraki cukrowe

To ważny krok w kierunku zapewnienia rolnikom skuteczniejszych narzędzi do walki z tym uciążliwym agrofagiem, o który apelowała Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szarek komośnik dziesiątkuje plantacje
Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa 1 lipca o czasowe dopuszczenie na przyszły sezon do stosowania środków ochrony roślin skutecznych w zwalczaniu szarka komornika w produkcji buraków cukrowych. Argumentował to następująco:
- Corocznie plantacje buraków cukrowych są niszczone przez chrząszcza o nazwie szarek komośnik (Asproparthenis punctiventris). Pierwsze masowe wystąpienia tego szkodnika miały miejsce w roku 2012 w powiecie hrubieszowskim. Od tego czasu zadomowił się on w całej Polsce i corocznie wyrządza duże straty niejednokrotnie zmuszając plantatorów do przesiewania zniszczonych plantacji, które często są powtórnie niszczone. Problem ten jest potęgowany tym, że z roku na rok zmniejsza się ilość substancji aktywnych dopuszczonych do stosowania przez polskich rolników - napisał samorząd rolniczy w liście do szefa MRiRW.
Aktualnie do dyspozycji mamy wprawdzie 15 preparatów do zwalczania szarka komośnika na plantacjach buraka cukrowego. Oparte są one jednak na tylko 5 substancjach czynnych z tylko dwóch grup chemicznych. Chodzi o: acetamipryd (grupa neonikotynoidów), cypermetrynę (grupa pyretroidów), tau-fluwalinat (grupa pyretroidów), deltametrynę (grupa pyretroidów) oraz lambda-cyhalotrynę (grupa pyretroidów).
Według plantatorów buraka cukrowe, wyżej wymienione substancje czynne, są nieskuteczne. Potrzeba nowych.
MRiRW przyspieszy rejestrację nowy środków
Resort rolnictwa poinformował Izbę, że na 2025 r. zaplanowane jest przetestowanie insektycydów w formie granulatu i mikrogranulatu w celu ochrony siewek i młodych roślin buraka przed zniszczeniem przez chrząszcze szarka komośnika. - Zadanie to jest realizowane jako część tematu w ramach dotacji celowej finansowanej ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - wyjaśnił.
Zazczył jednocześnie, że celem prowadzonych badań jest potwierdzenia zarówno skuteczności badanych preparatów w ochronie buraka cukrowego, jak i ich bezpieczeństwa dla konsumentów, a w przypadku uzyskania tego potwierdzenia, niezwłoczne umożliwienie stosowania tych preparatów przez plantatorów buraka cukrowego. - Należy podkreślić, że szarek komośnik w relacji z burakiem cukrowym jest wskazany w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie zastosowań małoobszarowych środków ochrony roślin, co powoduje znaczące uproszczenie procedury rejestracji środków ochrony roślin do tego zastosowania - przekazał resort rolnictwa.