Słodyszek rzepakowy w natarciu - czym go zwalczyć? [WIOSNA 2024]
Informuje o tym w specjalnym komunikacie na Platformie Sygnalizacji Agrofagów Państwowy Instytut Badawczy - Państwowy Instytut Badawczy.
- W uprawach rzepaku ozimego odnotowano bardzo liczne występowanie słodyszka rzepakowego (Meligethes aeneus), znacznie przekraczające próg ekonomicznej szkodliwości (3-5 chrząszczy na roślinie w fazie luźnego kwiatostanu - podaje IOR-PIB.
Zaznacza jednocześnie, że widoczne są również pierwsze uszkodzenia pąków kwiatowych. - W celu zapobieżenia dalszym stratom, konieczne jest pilne wykonanie zabiegu chemicznego z użyciem środków zarejestrowanych do zwalczania słodyszków - alarmuje Instytut. Przypomina jednocześnie o tym, że podczas wykonywania oprysku należy zwrócić uwagę na ochronę zapylaczy, zwłaszcza na plantacjach, gdzie jest dużo już otwartych kwiatów.
Słodyszek rzepakowy - czym się charakteryzuje?
Słodyszek rzepakowy - jest jednym z najgroźniejszych szkodników w rzepaku - to niewielki chrząszcz - długość jego ciała wynosi ok. 2-2,5 mm. Owad ten ma czarny pancerzyk chitynowy z metalicznym granatowym lub ciemnozielonym połyskiem. Posiada charakterystyczne trójczłonowe czółki. Wspominany agrofag występuje dosyć powszechnie w naszym kraju, zwłaszcza tam, gdzie uprawia się: gorczycę, rzepę, brukiew i warzywa kapustne, a także oczywiście rzepak i rzepik. Słodyszek rzepakowy uaktywnia się najczęściej w momencie, gdy rośliny rzepaku znajdują się w fazie pąkowania, a temperatura powietrza przekroczy 15 stopni C.
Czym chronić rzepak przed słodyszkiem rzepakowym?
Czym chronić plantacje rzepaku? - Wybór w konwencjonalnej ochronie insektycydowej rzepaku jest niewielki, mamy zasadniczo dostępnych 9 substancji czynnycg. Do ochrony odpowiednie będzie wykorzystanie preparatu LEPTOSAR® 200 SL , w dawce max. 0,3 L na hektar. Praktyka rolnicza stosuje często w tym okresie dodatek pyretroidu (np. deltametryna, lambda cyhalotryna) - informuje Beata Sobczak, Beata Sobczak Product Manage w CIECH Sarzyna. Przypomina jednocześnie o tym, że zabiegi należy wykonywać po przekroczeniu ekonomicznego progu szkodliwości, stąd tak ważny jest monitoring i obserwacja plantacji.
Przykładowe preparaty do zwalczania słodyszka rzepakowego
Źródło: Wyszukiwarka środków ochrony roślin MRiRW
Czytaj także: