Rozsyp lub ułóż na działce. Koty prędko czmychną z ogrodu

Przypadkowa wizyta obcego kota w ogrodzie nie jest powodem do paniki. Problem pojawi się wtedy, gdy kot uzna działkę lub przydomowy ogródek za swój teren. Zwierzę będzie znaczyć obszar ogrodu moczem, kałem i sierścią. Na korze drzew i krzewów mogą pojawić się charakterystyczne zadrapania. Niektóre elementy ogrodu zwierzę potraktuje jako legowisko, niszcząc przy okazji kwiaty lub warzywa, inne jak wygodną kuwetę...
Kiedy należy odstraszyć koty z ogrodu?
Ta decyzja pozostaje zawsze w gestii ogrodnika. Jeżeli szkody są niewielkie, temat odstraszania można odpuścić. Obecność obcego kota może okazać się problematyczna m.in. wtedy, gdy teren ogrodu jest już rewirem naszego, domowego kota (pojawi się rywalizacja o teren). Zwierzę warto odstraszyć, gdy na terenie ogrodu lub działki są budki lęgowe lub gniazda. Jest prawie pewnym, że futrzasty drapieżnik będzie regularnie polować na ptaki. Jeżeli na działce lub w ogrodzie znajduje się piaskownica dla dziecka – istnieje ryzyko, że kot pozostawi w niej swoje odchody. Odstraszanie kotów warto też rozważyć w przypadku dużych szkód: zniszczonych warzyw, pogniecionych roślin, mocno odrapanych krzewów.
Czytaj też: Szerszenie pojawiły się w ogrodzie? To może być wina tych roślin
Techniki odstraszania kotów z ogrodu
Nie ma idealnej metody, która gwarantowałaby 100 proc. skuteczności w odstraszaniu kotów. Tą zazwyczaj dobiera się na zasadzie prób i błędów. Do wyboru jest kilka sprawdzonych opcji, które mogą być skuteczne, a jednocześnie nie wyrządzą zwierzęciu krzywdy:
- odstraszanie zapachem drażniącym koty,
- odstraszacze emitujące ultradźwięki,
- strategiczne rozmieszczenie w ogrodzie zraszaczy uruchamianych pod wpływem ruchu (fotokomórka),
- repelenty chemiczne, dostępne w sklepach ogrodniczych,
- bariery mechaniczne np. siatki ochronne.
Czytaj też: Ostatni dzwonek na ten zabieg przy różach. To najlepszy sposób na bujne kwitnienie
Zastosuj skórkę lub aromat z cytryny
Wśród wielu aromatów, których koty nie tolerują, zapach cytryny może okazać się najbardziej skutecznym. Skórkę z cytryny można rozłożyć strategicznie w miejscach, które koty nawiedzają najczęściej np. w pobliżu grządki warzywnej. Część doświadczonych ogrodników radzi także wykorzystanie mieszanki fusów po kawie, skropionych sokiem z cytryny. Podobne działanie powinien także wykazać aromat cytrynowy do ciast.
Połóż w ogrodzie szmatkę nasączoną octem
Ocet to kolejny zapach, silnie drażniący delikatny nos kota. Szmatkę nasączoną octem warto umieścić w pobliżu miejsc, które kot odwiedza w ogrodzie najczęściej (taras, miejsce wylegiwania, ulubiona grządka). Jeżeli koty przesiadują na przydomowej werandzie lub na tarasie, jego elementy (np. blat ogrodowego stolika) można przetrzeć mieszanką octu i soku z cytryny. Zapach dość szybko się ulotni, więc w razie potrzeby zabieg trzeba będzie co jakiś czas powtórzyć.
Czytaj też: Zachwycające kwiaty z ogrodów naszych babć. Jak uprawiać floksy?
Rozłóż skórki po bananach lub rozsyp cynamon
Jeżeli metoda z cytryną lub octem się nie sprawdzi, kolejna opcja polecana przez ogrodników to skórki po bananach. Charakterystyczny zapach tych owoców może skutecznie zniechęcić koty do wylegiwania się w ogrodzie. Aby wzmocnić efekt drażniącego zapachu skórki można dodatkowo posypać odrobiną cynamonu.
Czytaj też: Tani i łatwy do przygotowania nawóz do piwonii. Składniki znajdziesz w domu
Posadź rośliny wydzielające intensywny zapach
Aromat olejków eterycznych, wydzielanych przez niektóre rośliny, może być dla kota dość nieprzyjemny. Jest to opcja, którą warto przetestować. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzi się w każdym przypadku. Do kategorii roślin odstraszających koty wydzielanym aromatem zalicza się m.in.:
- eukaliptus,
- lawendę wąskolistną,
- różne odmiany mięty,
- nagietki,
- pelargonię pachnącą (geranium),
- rozmaryn,
- rutę zwyczajną.
Warto również sprawdzić, czy na działce nie znajdują się rośliny o działaniu przywabiającym koty np. kocimiętka lub kozłek lekarski (waleriana).