Miotła zbożowa - zwalczaj ją jesienią
W sezonie wegetacyjnym 2023/2024, według badań rynkowych, jesienne herbicydowe zabiegi stanowią przeszło 53% wszystkich zabiegów ochronnych przed chwastami w zbożach ozimych. - Można więc przyjąć, że zabieg jesienny ma na stałe wpisane użycie herbicydów zwalczających miotłę zbożową - mówi Beata Sobczak, product manager QEMETICA Agricultural Solutions Poland S.A. Karol Zaniewski, główny doradca w firmie Agrolok, tłumaczy, czym jest to spowodowane: - Skuteczne zwalczanie miotły zbożowej powinno być wykonane już jesienią ze względu na wyższą skuteczność oraz selektywność herbicydów. Zabiegi jesienne niszczą chwast we wczesnych fazach rozwojowych, co powoduje brak późniejszej konkurencji, dodatkowo dają szansę na szersze okno pogodowe.
Miotła zbożowa - szkodliwość
W Polsce miotła zbożowa, jak zaznacza dr inż. Marek Reich z firmy PUH Chemirol, jest zaliczana do najważniejszych chwastów trawiastych mogącą ograniczyć plon ziarna zbóż o 40%. - Obecność 15 roślin miotły na powierzchni 1m2 powoduje obniżenie plonu o 8%, co przy plonie 5 t/ha wynosi 400 kg ziarna/ha mniej - wskazuje ekspert z firmy Chemirol.
Miotła zbożowa - charakterystyka
Siewki miotły zbożowej w łanie najczęściej znajdziemy w międzyrzędziach zbóż. - Delikatny i wiotki pokrój odróżnia siewki miotły od pozostałych chwastów. Warto zwrócić uwagę na pierwszy liść jest wąski, nitkowaty, dobrze widoczny jest jego nerw środkowy. Różne biotypy miotły zbożowej mogą różnić się odcieniami. Niektóre mogą wytworzyć również antocyjanowe zabarwienie - opisuje Karol Zaniewski, główny doradca Agrolok Sp. z o. o. Przypomina jednocześnie o tym, że miotła zbożowa wschodzi szybko z głębokości do 1 cm. - Wschody mogą następować zarówno jesienią, jakii wiosną. Zimujące rośliny wytwarzają powyżej 25 wiech, a jare ok. 4 wiech. Jest to roślina, która osiąga nawet 140 cm wysokości. Przy dorosłej roślinie zauważymy długi postrzępiony języczek oraz brak uszek, co jest cechą charakterystyczną dla tego gatunku. Konkurując o światło, przerasta łan zbóż - tłumaczy ekspert.
Miotła zbożowa - występowanie
Miotła zbożowa występuje najczęściej na stanowiskach lekkich, kwaśnych bądź lekko kwaśnych, zasobnych w wodę. - Jednak wysoka tolerancja, co do stanowiska, powoduje, że miotła zbożowa jest powszechnie spotykana w uprawach w całym kraju - wyjaśnia specjalista. Z miotłą zbożową borykają się także rolnicy z państw ościennych. - Jej masowe występowanie notuje się w: Niemczech, Czechach, Słowacji, na Litwie i Białorusi. W krajach Europy Zachodniej miotła ustępuje pola wyczyńcowi polnemu, natomiast w Europie południowej jest wypierana z pól uprawnych przez życice, mozgi i owies głuchy - wspomina Beata Sobczak, product manager QEMETICA Agricultural Solutions Poland S.A. Informuje także o tym, że masowe wschody gatunku w centralnej części Polski rozpoczynają się z końcem września i trwają do początku grudnia. - Słabsza fala wschodów na polach z presją zachwaszczenia występuje od marca do początku maja - mówi ekspertka. Gatunek odznacza się bardzo wysokim współczynnikem rozmnażania. - Jedna roślina wytwarza średnio 2 tys. nasion. Ponadto po skiełkowaniu bardzo szybko osiąga fazę krzewienia i wytwarza kolejne pędy, a tym samym staje się odporna na standardowe dawki herbicydów - zwraca uwagę nasza rozmówczyni.
Czytaj także: