Co na mszyce w buraku cukrowym?
Stało się to na wniosek Krajowego Związku Producentów Buraka Cukrowego. Zezwolenie obowiązuje w okresie od 25 kwietnia 2024 r. do dnia 22 sierpnia 2024 r.
MOSPILAN 20 SP - kiedy i jak chronić nim buraka cukrowego?
Maksymalna zalecana dawka tego preparatu dla jednorazowego zastosowania to 0,2 kg/ha, wody z kolei - 200-500 l/ha.
Środek należy stosować w momencie pojawienia się pierwszych szkodników - od fazy, gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nierozwiniętych liści do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 11-39).
Zaleca się opryskiwanie średniokropliste.
Inne preparaty do zwalczania mszyc w buraku cukrowym
Do zwalczania mszyc w buraku cukrowym mamy środki z grupy pyretroidów i karboksamidów. Oto niektóre z nich:
Mszyce - żerowanie
Skręcające się, zdeformowane liścienie bądź liście buraków (szczególnie sercowe) są pierwszym objawem żerowania mszyc na plantacjach buraka cukrowego. Uszkodzone rośliny - z racji tego, że szkodniki wysysają z nich sok - wolno rosną. Jest to szczególnie niebezpieczne dla bardzo młodych roślin.
Do eliminowania wspomnianych agrofagów powinno się przystąpić po opanowaniu przez nie powyżej co najmniej 15% zasiedlonych roślin lub 15 mszyc nieuskrzydlonych na roślinę. W przypadku zapobiegania chorobom wirusowym należy zwalczać już pierwsze uskrzydlone mszyce.
Ważne jest to, aby z każdego środka ochrony roślin do zwalczania mszyc korzystać z zgodnie z etykietą. Należy to zrobić jeszcz przed jego zakupem, by ustalić, czy: preparat odpowiada rzeczywistym potrzebom w odniesieniu do chronionej rośliny uprawnej oraz zwalczanych agrofagów, użycie preparatu w danych warunkach nie narusza wymagań bezpieczeństwa operatora, sprzętu oraz środowiska naturalnego, istnieją przeciwwskazania lub ograniczenia w jego stosowaniu*.
*Metodyka integrowanej produkcji buraka cukrowego i pastewnego dla doradców - Poznań 2018
Czytaj także: