Zmieszaj w proporcji 1:4 i podlej paprotkę. Liście przestaną brązowieć i usychać
W warunkach naturalnych paprotka rośnie przede wszystkim w lasach tropikalnych. Jest tam ciepło, panuje duża wilgotność oraz półcień. W związku z tym uprawiając ten kwiat w domu, należy postarać się zapewnić mu w miarę zbliżone warunki do tych, które ma w naturze. Stanowisko, na którym stoi, nie powinno być mocno nasłonecznione. Pamiętać trzeba też o regularnym podlewaniu, a przede wszystkim o zapewnieniu odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza.
Jesień i zima trudnym czasem dla paprotki
Paprotka, aby ładnie rosnąć, potrzebuje przede wszystkim wilgoci. Ta musi być jednak obecna nie tylko w ziemi, ale również w powietrzu. Niestety jesienią i zimą trudno w mieszkaniach o wysoką wilgotność ze względu na działające kaloryfery oraz rzadsze niż latem wietrzenie.
Suche powietrze natomiast źle wpływa na paprotkę. Końcówki jej liści zaczynają brązowieć, a niektóre z czasem nawet w całości mogą żółknąć, usychać i w efekcie opadać. Wszystko to zdecydowanie niekorzystnie wpływa zarówno na wygląd rośliny, jak i na jej kondycję. Staje się ona bardziej podatna na choroby. Aby do tego nie dopuścić, należy właściwie zadbać o paprotkę przed zimą.
Czytaj także: Jak dbać o kury nioski zimą?
Jak zadbać o paprotkę przed zimą? Wybrać dla niej odpowiednie miejsce
W pierwszej kolejności trzeba uważnie przyjrzeć się miejscu, w którym stoi. Zimą nie powinien to być parapet nad kaloryferem, gdzie powietrze jest najbardziej suche. Paprotkę najlepiej postawić w miejscu o większej wilgotności. Najlepszym może okazać się kuchnia lub łazienka, oczywiście pod warunkiem, że posiadają okno.
Dodatkowo zawsze w pomieszczeniu, w którym rośnie paprotka, można umieścić nawilżacze powietrza, dzięki którym wzrośnie wilgotność.
Warto pamiętać również o tym, że kiedy uda się już ustawić paprotkę przed zimą w dogodnej dla niej lokalizacji, nie powinno się jej zmieniać aż do wiosny. Kwiat ten nie lubi bowiem częstych zmian stanowiska, które mogą prowadzić do jego osłabienia.
Utrzymanie właściwej wilgotności pomoże zadbać o paprotkę przed zimą
Samo odpowiednie miejsce to jednak nie wszystko. Aby zadbać o paprotkę przed zimą, należy regularnie ją zraszać. Zabieg ten, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, warto wykonywać regularnie. W tym celu raz w tygodniu można wstawić paprotkę do wanny i obficie spryskać ją odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Od czasu do czasu nie zaszkodzi jej również delikatny prysznic.
Czytaj także: Jak zadbać o magnolię przed zimą?
Nie można również zapominać o podlewaniu, które jednak jesienią i zimą powinno być rzadsze niż w czasie cieplejszych miesięcy. Częstotliwość podlewania powinna być dostosowana do temperatury panującej w pomieszczeniu. Im jest niższa, tym rzadziej należy podlewać roślinę. Najczęściej zimą wystarczy robić to raz w tygodniu.
Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, jednak nie można doprowadzić do zalania korzeni, które skutkuje ich gniciem. Z tego powodu podłoże powinno być przepuszczalne, a na dnie doniczki z paprotką należy umieścić warstwę drenażową. Wskazany jest także odpływ.
Domowe odżywki wzmocnią paprotkę przed zimą
Aby zadbać o paprotkę przed zimą, należy także odpowiednio ją wzmocnić. W tym celu nie trzeba jednak kupować w sklepach specjalistycznych preparatów. Wystarczy przygotować domowe odżywki do paproci.
W tym celu można użyć fusów po herbacie, które pomagają utrzymać dużą wilgotność w ziemi, korzystnie wpływają na wzrost roślin i intensywnie zielony kolor ich liści. Wystarczy na kilka godzin zalać je wodą, następnie przelać powstały wywar i raz w tygodniu podlewać nim paprotkę.
Inną domową odżywką, która sprawi, że paprotka odpowiednio się wzmocni, jest ta na bazie mleka. Zawiera wapń, który użyźnia glebę. Aby przygotować tę domową odżywkę, należy zmieszać w proporcjach 1:4 mleko z odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Tak przygotowaną mieszanką można podlewać paprotkę. Nie należy jednak robić tego częściej niż raz w miesiącu.
Czytaj także: Pamietaj o tych pięciu zasadach w listopadzie. Storczyki będą kwitły także zimą
- Tagi:
- zima
- paprotka
- kwiaty doniczkowe