Ceny żywca wieprzowego - jak długo jeszcze będą spadać?
Na rynku trzodziarskim od kilku tygodni utrzymuje się tendencja spadkowa cen tuczników. Kiedy wróci stabilizacja?
Pierwsze tygodnie stycznia upłynęły pod znakiem coraz niższych cen tucznika. W ostatnim czasie w Niemczech spadły o 9 centów na kilogramie. Podobnie sytuacja ma miejsce w Niderlandach, Austrii i Belgii. W Hiszpanii i Francji cena została zredukowana o 5 centów w stosunku do poprzedniego tygodnia - informuje za ISN Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
W natomiast Danii cena została utrzymana na niezmienionym poziomie ze względu na podpisane długoterminowe kontrakty eksportowe do Chin. 3 tydzień 2020 roku przyniósł kolejną redukcję ceny tuczników w Niemczech. W notowaniach VEZG 15 stycznia cena tuczników została obniżona o 4 centy do wysokości 1,82 €/kg (wbc).
Czytaj także: Trzoda chlewna. Podsumowanie i prognozy na 2020 rok
Spadki cen trzody chlewnej zdaniem Aleksandra Dargiewicz z KZPPTCH są wynikiem presji cenowej, pod jaką znalazł się w ostatnim czasie europejski rynek.
- Ubojnie, które w okresie świątecznym ubiły mniej świń, obecnie zagospodarowują większą podaż żywca. Nie widać żadnych przesłanek, aby obecne spadki cenowe miały trwałą tendencję. Produkcja żywca wieprzowego w krajach unijnych nie została jeszcze odbudowana. Utrzymuje się wysoki poziom eksportu do krajów trzecich - stwierdził Aleksander Dargiewicz z KZPPTCH.
Sezonowo spodziewany jest wzrost popytu na importowaną wieprzowinę przez kraje azjatyckie w lutym tego roku. Mała niemiecka giełda w piątek, 17 stycznia zanotowała wzrost ceny o 2 centy.
A jak sytuacja ma się na rynku krajowym? Ubojnie krajowe obniżyły ceny za trendem niemieckim o ok. 15-20 groszy za kg (wbc). Ale prawdopodobnie w kolejnych tygodniach spadek cen tuczników zostanie zahamowany.