Ceny świń - co dzieje się na rynku trzody chlewnej?
Ile obecnie oferują skupy żywca? Kiedy poprawi się sytuacja cenowa na rynku trzody chlewnej?
Niestety nie mamy dla hodowców trzody chlewnej dobrej wiadomości - cena żywca wieprzowego niestety nie drgnęła. Najniższa cena to 3,50 zł/kg żywej wagi. Tyle przedsiębiorstwa płacą rolnikom najczęściej. Z reguły cena za tucznika nie przekracza 3,70 zł/kg w żywej wadze.
Aktualne notowania TUTAJ
Jak podaje KZPPTCH Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok przyczyniły się znacząco do zmniejszenia liczby dni ubojowych. Wiele dostaw żywca odbyło się wcześniej, aby zabezpieczyć świąteczne potrzeby zakładów przetwórczych.
- Problem polega jednak na tym, że wiele zakładów sprowadziło wieprzowinę z zagranicy wykazując małe zainteresowanie surowcem krajowym - stwierdził Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
W rezultacie ceny krajowego żywca od kilku tygodni spadają przy niezmieniającej się cenie niemieckiej. Rolnicy narzekają na brak opłacalności i coraz częściej protestują.
Najważniejsze zagrożenia dla produkcji trzody chlewnej w Polsce u progu 2019 roku to wg Aleksandra Dargiewicza:
1. Rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (szczególnie obecnie widoczne w populacji dzików). Wirus ASF pojawił się u dzików w Belgii zaledwie 3 km od granicy z Francją. Powinniśmy liczyć się z możliwością pojawienia się pierwszego przypadku ASF we Francji, co może przynieść ograniczenia eksportowe francuskiej wieprzowiny na rynki trzecie i dodatkową presję na ceny żywca w UE.
2. Wysoka produkcja trzody chlewnej w krajach UE znacznie przekraczająca poziom konsumpcji. Wskaźnik samowystarczalności w UE wynosi 112. Nadwyżka musi więc być wyeksportowana do krajów trzecich. Wszelkie zaburzenia w eksporcie wieprzowiny natychmiast mają swoje odzwierciedlenie w cenach żywca. Realnym zagrożeniem dla unijnego rynku wieprzowiny może stać się brexit, jeżeli nie dojdzie do porozumienia między UE a Wielką Brytanią w sprawie warunków opuszczenia wspólnego rynku. Ewentualne bariery celne mogą spowodować, że część obecnie eksportowanej do Wielkiej Brytanii wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym.
3. Występująca w wielu rejonach susza, która spowodowała zmniejszenie ilości zbóż pochodzących z własnej produkcji z przeznaczeniem na pasze. Niskie ceny żywca wieprzowego oraz wysokie ceny pasz pogarszają koniunkturę, co doprowadzi do spadku pogłowia i produkcji wieprzowiny w kraj.
Kiedy poprawi się sytuacja cenowa na rynku trzody chlewnej? Tego nikt nie wie.