Ceny nawozów w górę. Od stycznia 2023 r. będzie drożej
Do końca 2022 roku zostanie utrzymana zerowa stawka VAT na nawozy. Od stycznia będzie już tylko drożej. Minister rolnictwa zapowiedział wzrost cen.
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk potwierdził, że będziemy musieli się dostosować do unijnych przepisów. Zostanie przywrócony podatek VAT m.in. na nawozy.
- Aktualne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Czy polski rząd złagodzi większe ceny nawozów?
O staraniach polskiego rządu, różnych pomysłach na dopłaty np. do produkcji nawozów, słyszymy nieustannie. Również i tym razem minister rolnictwa zapowiedział wsparcie.
- Po dwóch miesiącach oczekiwania uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej i przeznaczyliśmy blisko 4 mld zł na to wsparcie – oświadczył wicepremier Kowalczyk
Jakie będzie to wsparcie, w jakiej formie i kiedy - tego jeszcze nie wiadomo.
Mniejsi rolnicy najbardziej odczują wzrost cen
Rolnicy, którzy prowadzą mniejsze gospodarstwa najbardziej ucierpią na przywróceniu podatku VAT, ponieważ nie mogą oni odliczyć go w sposób, w jaki to robią ci rozliczający się na zasadzie czynnego VAT-u. Zatem czy rządowa planowana pomoc zostanie skierowana do wszystkich czy tylko dla mniejszych rolników - pytania mnożą się, odpowiedzi z ministerstwa rolnictwa na razie nie ma.
Co z nowym dystrybutorem nawozów?
Czy dystrybuowanie nawozów przez Krajową Grupę Spożywczą będzie lekiem na zwiększony koszt zakupu spowodowany przywróceniem podatku VAT? O problemach, jakie napotkaliśmy w KGS pisaliśmy już wcześniej (artykuł przeczytasz tutaj). Czy rządowi uda się przywrócić pierwotny pomysł przypisany Krajowej grupie Spożywczej i ceny nawozów tam sprzedawanych będą rzeczywiście konkurencyjne?
– Dziś, w ślad za wzrostem cen nawozów, poszły w górę ceny skupu zbóż. Będziemy się starali zachęcić zakłady azotowe do sprzedaży nawozów po cenach akceptowalnych przez rolników – powiedział szef resortu rolnictwa.
Minister Kowalczyk zwraca uwagę, że ceny skupu zbóż poszły w górę, tymczasem mamy informację, że ceny te spadły (artykuł o spadku cen skupu zbóż przeczytasz tutaj). Zdaniem wicepremiera wzrost cen w skupach, o których powiedział, ma zrekompensować wzrost cen nawozów - tylko czy ten wzrost jest realny? Oszczędności na ich stosowaniu mogłyby przyczynić się do zmniejszenia plonów co w prosty sposób przełożyłoby się na mniejsze przychody w gospodarstwach rolnych.
Jak będą kształtowały się ceny nawozów?
O komentarz w sprawie cen nawozów zwróciliśmy się bezpośrednio do producenta, Grupy Azoty S.A. Niestety, ale nie należy nastawiać się, że ceny nawozów w najbliższych tygodniach spadną.
- Produkcja przy obecnych, wyjątkowo dynamicznych warunkach rynkowych obarczona jest dużym ryzykiem biznesowym. Na chwilę przed rozpoczęciem sezonu aplikacji nawozów zazwyczaj ceny nawozów rosły, a nie spadały – informuje nas Monika Darnobyt, Rzecznik Prasowy Grupa Azoty S.A.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.