Ceny drobiu będą wzrastać?
Czy to był dobry rok dla producentów drobiu? Jaki będzie 2019 rok?
Produkcja drobiu w Polsce z rok na rok rośnie. Z ceną skupu bywa różnie. W tym roku w górę poszła znacznie cena paszy. W jaki sposób ten wzrost wpłynął na opłacalność produkcji drobiu?
Zainteresowanie polskim mięsem drobiowym za granicą jest bardzo duże. Do tego w ostatnim czasie, według analityków Credit Agricole, można było zaobserwować na rynku większe moce przerobowe, aniżeli samą produkcję drobiu. Czynniki te, ich zdaniem, wpływają pozytywnie na zyski z drobiu, jaki otrzymują ich producenci.
Inaczej uważają sami producenci drobiu, którzy z uwagi na niskie ceny tuż przed świętami zorganizowali protest (TUTAJ)
Analitycy rynków rolnych Credit Agricole zauważają, że wraz z uruchamianiem nowych kurników, dynamika cen żywca zacznie się obniżać. - W naszej ocenie nie nastąpi to jednak szybciej niż w II poł. 2019 r. W efekcie prognozujemy, że cena drobiu w Polsce w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w trendzie wzrostowym - komentują.
Zagrożeniem, który mógłby popsuć sytuację na unijnym rynku drobiarskim jest pojawienie się ptasiej grypy oraz realizacja scenariusza hard Brexit i związane z nim możliwe zaburzenia w przepływie towarów.
Czytaj także: Poidła dla drobiu - jakie wybrać?
Eksport polskiego drobiu
Rośnie eksport polskiego drobiu. I to nie tylko w skali 3 czy 6-letniej, ale i rocznej. W okresie styczeń - sierpień 2018 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 23,1% r/r wobec wzrostu o 7,9% w analogicznym okresie 2017 r.
Więcej towaru sprzedaliśmy do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. O 25% wzrósł eksport wolumenu na Ukrainę, która jest obecnie naszym 3 największym odbiorcą mięsa drobiowego.
- Pokazuje to wysoką konkurencyjność polskiego eksportu do kraju o znacząco niższych kosztach produkcji, który wymieniany jest jako największy potencjalny konkurent polskiej branży drobiarskiej - komentują analitycy Credit Agricole.
Wzrost cen pasz przebił wzwyżkę cen drobiu
Choć cena skupu drobiu w stosunku rocznym wzrosła o 2,1% (w październiku wynosiła 3,91 zł/kg) to i tak właściciele ferm drobiarskich mówią o spadku opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Powód? Bardzo wysokie ceny pasz dla drobiu, które ukształtowały się na poziomie 2,74 zł/kg i były o 8,5% wyższe niż w 2017 roku. Wpływ na wzrost cen pasz miała tegoroczne susza, która przyczyniła się do mniejszych plonów płodów rolnych.
- W rezultacie w październiku relacja cen żywiec/pasza wyniosła 2,74 wobec 2,92 przed rokiem, wskazując na spadek opłacalności produkcji w ujęciu rocznym - stwierdzają analitycy Credit Agricole.
Czytaj także: Jak hodować kaczki? [ZDJĘCIA]
Jakie ceny drobiu w 2018 i 2019 roku?
W tej chwili cena skup drobiu na wolnym rynku kształtuje się na poziomie: 2,60 - 2,87 zł/kg. Natomiast w ramach kontraktacji: 3,40 - 3,82 zł/kg.
Według analityków Credit Agricole w ciągu 2019 roku będzie wzrastać i na koniec roku osiągnie wysokość 3,92 zł/kg.