Rejestracja zwierząt. ARIMR wprowadza zmiany i upomina hodowców
W komunikacie, jaki w ostatnim czasie zamieściła ARIMR, znalazła się informacja o tym, że rolnicy nie zawsze dokonują zdarzeń zwierzęcych zgodnie z kolejnością wystąpienia.
- Analiza danych w systemie wykazała, że posiadacze składają zgłoszenia dotyczące zdarzeń wybyć z działalności, przed zgłoszeniem przybycia zwierzęcia do siedziby stada (urodzenie, przemieszczenie, wwóz), co powoduje nieprawidłowości w danej siedzibie, w konsekwencji prowadzi to do postępowań wyjaśniających przez biura powiatowe ARiMR (np. wyjaśnienie ujemnych stanów świń) - podaje ARIMR.
Dodatkowa weryfikacja poprawności składania zgłoszeń zdarzeń w IRZ plus
By uniknąć takich nieprawidłowości oraz ograniczyć liczby postępowań wyjaśniających, ARiMR wprowadziła od 9 grudnia 2024 r. w aplikacji IRZplus dodatkową weryfikację poprawności składania zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych.
- Weryfikacja przez aplikację IRZplus będzie polegała na sprawdzeniu, czy zwierzę opuszczające działalność, przebywało w niej w dniu zgłaszanego zdarzenia. W przypadku, gdy zwierzęcia nie było na stanie działalności, system oznaczy takie zdarzenie błędem informacyjnym i poinformuje o braku zwierzęcia/zwierząt na stanie działalności na dzień dokonywania zgłoszenia. Aplikacja IRZplus wygeneruje komunikat błędu informacyjnego o treści: „Zwierzę nie przebywało w działalności <numer działalności> dotyczy zwierzęcia o numerze identyfikacyjnym <numer identyfikacyjny zwierzęcia> na pozycji <lp. pozycji>”. Powyższe działanie nie jest błędem aplikacji, więc nie należy zgłaszać problemu z działaniem aplikacji IRZplus - tłumaczy ARiMR.
Agencja przypomina posiadaczom zwierząt o dokonywaniu zgłoszeń zdarzeń zwierzęcych zgodnie z ich kolejnością, czyli w pierwszej kolejności należy dokonać zgłoszeń potwierdzających przybycie/urodzenie zwierząt w danej działalności a następnie zgłoszeń wybycia z działalności, pamiętając o zachowaniu terminów na zgłaszanie zdarzeń.
O jakich terminach mowa? Określone zostały one w ustawie o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt i dotyczą m.in. zgłoszeń bydła, świń, kóz oraz owiec. Producenci ziwerząt muszą je przestrzegać.
Terminy na dokonanie zgłoszeń zdarzeń w IRZ plus: BYDŁO
- oznakowanie urodzonego zwierzęcia - do 7 dni od dnia urodzenia,
- zgłoszenie oznakowania urodzonego zwierzęcia - do 7 dni od dnia urodzenia,
- oznakowanie i zgłoszenie oznakowania zwierzęcia przywiezionego spoza kraju UE – do 7 dni od przeprowadzenia weterynaryjnej kontroli granicznej,
- przybycie do siedziby stada (np. kupno, wwóz z krajów UE) – do 7 dni od przybycia,
- opuszczenie siedziby stada (np. sprzedaż padnięcie, zabicie, ubój, wywóz do kraju UE, wywóz do kraju trzeciego) - do 7 dni od zdarzenia.
Terminy na dokonanie zgłoszeń zdarzeń w IRZ plus: OWCE oraz KOZY
- oznakowanie i zgłoszenie urodzonego zwierzęcia - do 180 dni od dnia urodzenia, ale zawsze przed opuszczeniem siedziby stada,
- w przypadku owcy pochodzącej od owcy objętej wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1234 i 1270) – przed opuszczeniem przez nią siedziby stada, w której się urodziła, nie później niż 30 dni od dnia jej urodzenia
- w przypadku owcy pochodzącej od owcy objętej po dniu urodzenia tej owcy wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12a ustawy o PROW 2014–2020, na potrzeby realizacji tego działania - w terminie 30 dni od dnia objęcia owcy, od której ona pochodzi, wnioskiem o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12a ustawy o PROW 2014–2020, z tym że oznakowanie i zgłoszenie tej owcy nie może nastąpić później niż 180 dni od dnia urodzenia owcy, której dotyczy zgłoszenie, lub przed opuszczeniem przez tę owcę siedziby stada, w której się urodziła.
- oznakowanie i zgłoszenie oznakowania zwierzęcia przywiezionego spoza kraju UE – do 7 dni od przeprowadzenia weterynaryjnej kontroli granicznej,
- przybycie do siedziby stada (np. kupno, wwóz z krajów UE) – do 7 dni od przybycia,
- opuszczenie siedziby stada (np. sprzedaż, padnięcie, zabicie, ubój, wywóz do kraju UE, wywóz do kraju trzeciego) - do 7 dni od zdarzenia,
Terminy na dokonanie zgłoszeń zdarzeń w IRZ plus: ŚWINIE
- oznakowanie i zgłoszenie urodzonego zwierzęcia - do 37 dni od dnia urodzenia (ale zawsze przed opuszczeniem siedziby stada),
- przybycie i opuszczenie siedziby stada (zmiana stanu stada świń) - do 7 dni od zdarzenia,
- oznakowanie świni numerem identyfikacyjnym zgodnym z numerem siedziby stada, w której świnia przebywa w przypadku utraty przez świnię kolczyka lub uszkodzenia go w sposób uniemożliwiający identyfikację zwierzęcia - niezwłocznie od stwierdzenia tej okoliczności,
- oznakowanie lochy indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy – w terminie 7 dni od dnia oznakowania (dotyczy tylko loch deklarowanych do ubiegania się o środki finansowe w ramach programu „Dobrostan zwierząt”).
Podmiot prowadzący zakład przetwórczy lub spalarnię zgłasza unieszkodliwienie zwłok zwierzęcia gospodarskiego niezależnie od gatunku w terminie 7 dni od zdarzenia.
Uwaga dla posiadaczy świń: w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania i określenia obszaru zapowietrzonego, zagrożonego lub innego obszaru podlegającego ograniczeniom, ustanowionego zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt istnieje obowiązek zgłaszania w terminie do 2 dni następujących zdarzeń:
- zwiększenie liczebności stada,
- zmniejszenie liczebności stada,
- oznakowanie – z wyjątkiem nowo urodzonych świń,
- ubój, padnięcie, zabicie,
- oznakowanie lochy indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy.
Hodowcy zwierząt będą mogli ubiegać się o pomoc. Wkrótce rusza nabór w ARiMR
Zmiany w aplikacji IRZ plus
Warto również mieć na uwadze, że w związku z rozbudową systemu IRZplus, została udostępniona nowa wersja aplikacji IRZplus.
Oto, co się zmieniło:
- zmodyfikowano sposób wyszukiwania dokumentów poprzez dodanie możliwości wielokrotnego wyboru statusu dokumentu i typu dokumentu,
- zmodyfikowano przegląd działalności w zakresie Listy przydzielonych identyfikatorów, w której zaprezentowano listę przydzielonych identyfikatorów wraz z możliwością dokonania zgłoszenia,
- zmodyfikowano wprowadzanie i edycję dokumentu przez rolnika/producenta w polach dot. numeru identyfikacyjnego zwierzęcia/numeru UELN podczas wprowadzania tego numeru użytkownik będzie miał możliwość wyboru zwierzęcia z listy zwierząt przebywających w danej działalności,
- zmodyfikowano reguły, które sprawdzają/porównują wartości wprowadzone w polach dot. numerów UELN. Modyfikacja polega na tym, że system weryfikuje dany numer UELN z wykorzystaniem macierzy kodów krajów ISO,
- zmodyfikowano reguły wprowadzania i zatwierdzania zgłaszanych zdarzeń, ze szczególnym uwzględnieniem kolejności zgłaszanych zdarzeń, a w przypadku zdarzeń drobiu wprowadzono dopuszczalny % niezgodności w liczbie przemieszczanego drobiu.
Szczegółowe informacje w zakresie wprowadzonych zmian znajdują się w Podręczniku Użytkownika aplikacji IRZplus
IRZ plus. Sporządzanie spisów zwierząt
Hodowcy świń powinni pamietać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Do końca grudnia muszą dokonać spisu zwierząt znajdujących się w jego siedzibie stada. Spisu świń dokonuje się co najmniej raz na sześć miesięcy – jednak nie później niż w dniu 30 czerwca oraz w dniu 31 grudnia danego roku podając liczbę świń oznakowanych, w tym indywidualne numery identyfikacyjne loch oraz liczbę świń nieoznakowanych do 37 dnia życia. Ustaloną liczbę świń umieszcza się w księdze rejestracji stada oraz przekazuje kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu.
W jaki sposób można złożyć spis? ARIMR zachęca do skorzystania z formy elektronicznej za pośrednictwem aplikacji IRZplus.
- Posiadacze składający spis w takiej formie są zwolnieni z obowiązku prowadzenia księgi w postaci papierowej - tłumaczy ARIMR.
W wyjątkowych sytuacjach spis można złożyć w formie papierowej w biurze powiatowym właściwym dla adresu wskazanego w ewidencji producentów lub przekazać pocztą. Formularze papierowe dostępne są wyłącznie w wersji do samodzielnego wydruku w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.