Pryszczyca. Sztab kryzysowy MRiRW podjął ważną decyzję

Informuje o tym w specjalnym komunikacie resort rolnictwa. 31 marca odbyło się bowiem kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy w Polsce. Wzięli w nim udział: Wojewódzcy Lekarzy Weterynarii ze wszystkich 16 województw oraz prof. dr. hab. Stanisław Winiarczyk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Pryszczyca. Jakie są najważniejsze ustalenia?
Sztab kryzysowy pod przewodnictwem ministra Siekierskiego podjął decyzje o kolejnych krokach działań prewencyjnych w Polsce, które dotyczą katalogowania ew. miejsc i metod utylizacji zakażonych zwierząt na wypadek wystąpienia wirusa oraz działań logistycznych związanych z wymaganymi procedurami postępowań w przypadku wykrycia źródła zakażenia.
Wszystko w związku z odkrytym kolejnym, 5. ogniskiem pryszczycy, potwierdzonym w gospodarstwie w Plavecky Szvrtok, w powiecie Malacky, na północnym zachodzie Słowacji i narastającymi tam problemy z utylizacją zakażonych zwierząt.
Pryszczyca. Polskie służby w gotowości
Resort rolnictwa powiadomił również o wspólnych obradach sztabu kryzysowego MRiRW z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz Wojewodami województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego, Głównym Lekarzem Weterynarii, Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Strażą, Policją i Inspektoratem Transportu Drogowego. Spotkanie to miało charakter prewencyjny, wziął w nim też udział podsekretarz stanu - Wiesław Leśniakiewicz oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - Zbigniew Muszyński.
- Wszystkie działania omawiane z udziałem RCB będą komunikowane adekwatnie do dynamizmu sytuacji - poinformowało MRiRW.
Zwróciło jednocześnie uwagę na to, że Polska nadal jest krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRiRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje.
- Tagi:
- pryszczyca