Produkujemy coraz więcej mleka, ale jego cena spadła
Na rynku globalnym w 2023 r., pomimo niewielkiego obniżenia produkcji mleka w niektórych regionach świata, utrzymał się umiarkowany trend wzrostowy. Według prognozy FAO w 2023 r. światowa produkcja mleka to prawie 950 mln ton, co oznacza wzrost o 1,3% w odniesieniu do 2022 roku.
W Unii redukcję pogłowia powinien zrekompensować wzrost wydajności mlecznej
Rozwój produkcji przewidywany jest również w Unii Europejskiej, która należy do najważniejszych światowych producentów i eksporterów mleka oraz produktów mlecznych. Według prognozy Komisji Europejskiej w 2023 r. unijna produkcja przekroczyła 154 mln ton, czyli 0,3% więcej niż w roku 2022. Redukcja pogłowia krów w UE (o 1%) zostanie prawdopodobnie zrekompensowana dalszym niewielkim wzrostem wydajności mlecznej (o 1%, do 7.710 kg/szt.)
W Polsce przybyło krów i wzrosła ich wydajność
Polska jest trzecim producentem mleka w Unii Europejskiej, po Niemczech i Francji. W naszym kraju w 2023 r. nieznacznie wzrosło pogłowie krów mlecznych przy jednoczesnym dalszym wzroście wydajności. Na koniec roku, według danych GUS, krów mlecznych było u nas 2 mln 69 tys. sztuk - 31 tys. (1,6%) więcej niż w 2022 r. Wzrost pogłowia przy równoczesnym wzroście wydajności oznacza zwiększenie podaży mleka na rynku krajowym. W 2023 r. skup mleka surowego w kraju przekroczył 12,5 mld litrów i był wyższy o 2% rok do roku. Wzrost dostaw mleka kontynuowany był również w tym roku. W pierwszych dwóch miesiącach do podmiotów skupujących krajowi producenci dostarczyli około 2,14 mld litrów, o 5% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.
Wyprodukowaliśmy więcej masła, mleka w proszku i serów
W wyniku tego nastąpiło zwiększenie krajowej produkcji masła, mleka w proszku (OMP) i serów. Masła wyprodukowaliśmy 266 tys. ton, o 6% więcej niż rok wcześniej. Produkcja mleka w proszku wyniosła około 177,5 tys. ton (wzrost o 3%). Serów wyprodukowaliśmy łącznie 909 tys. ton (2-3% więcej).
Od początku roku mleko staniało
Wzrostowa tendencja cen skupu mleka z ostatnich miesięcy ubiegłego roku, od początku tego roku uległa zmianie. Krajowi dostawcy za surowiec uzyskiwali w lutym przeciętnie 2,05 zł/l, czyli o 1% mniej niż w styczniu i o 10% mniej niż w lutym 2023 r.