Ekoschemat: Dobrostan zwierząt. Z tej zmiany ucieszy się sporo hodowców
![](/media/cache/8b/e1/8be1d5b07d1a1fa13e15fbee487fee5d.jpg)
Zmiana dotyczy wydłużenia do 14 marca 2025 roku czasu, w którym hodowcy muszą określić w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu. Jest to ważna informacja dla rolników wnioskujących o płatności do ekoschematu Dobrostan zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów.
Jak określić przeznaczenie bydła do opasu?
Hodowcy mogą określić przeznaczenie bydła do opasu w systemie IRZplus wybierając jeden z kierunków użytkowania:
- mleczny do opasu;
- mięsny do opasu;
- do opasu.
Zmiana, o której informuje resort rolnictwa, ucieszy sporą grupę hodowców, ponieważ oznacza dla wielu z nich możliwość otrzymania płatności do bydła, dla którego realizowali praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów zgodnie z przepisami rozporządzenia dobrostanowego, a dla którego nie określili dotychczas w IRZplus przeznaczenia tego bydła do opasu.
Czytaj też: Ekoschematy 2025. Wyższa dopłata do wymieszania obornika - jest wniosek
Kiedy trzeba złożyć oświadczenie o opasaniu bydła?
Jak dalej podaje resort rolnictwa, do płatności zostanie także zakwalifikowane:
- bydło poddane ubojowi do 14 marca 2025 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu.
- bydła sprzedane do 14 marca 2025 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu. Rolnik wnioskujący o płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów powinien złożyć do ARiMR oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do czasu jego sprzedaży.
Co to system IRZplus?
System IRZplus to rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad, prowadzony przez ARiMR w oparciu o zgłoszenia składane przez posiadaczy zwierząt z gatunku bydła, owiec, kóz i świń. Do tej bazy dołączyły inne gatunki zwierząt: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych oraz zakładów drobiu. Rolnicy posiadający zwierzęta gospodarskie i pobierający dopłaty unijne mają obowiązek zamieszczać aktualne informacje w tej komuterowej bazie danych.
O wsparcie w ramach ekoschematów rolnicy będą mogli ubiegać się w tegorocznej kampanii naboru wniosków, która ruszy 15 marca. Przypomnijmy, że ministerstwo rolnictwa planuje sporo zmian w tegorocznym naborze.
Czytaj też: Zmiany w ekoschemacie: dobrostan zwierząt. Czego dotyczą? Kogo obejmą?