Czy zamiast paszportu dla bydła rolnik będzie musiał mieć przy sobie ten wydruk?

Przypomnijmy: obowiązek posiadania paszportów dla bydła w obrocie krajowym został zlikwidowany już jakiś czas temu - wraz z wejściem w życie Ustawy z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Paszporty dla bydła. Były apele
Od tego czasu paszporty bydła są wydawane bezpłatnie jedynie tym posiadaczom, którzy przemieszczają zwierzęta do innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce - wspomniane dokumenty nie są już wymagane.
Wspomniana sytuacja wywoływała już wcześniej różne dyskusje. Jak argumentowało bowiem wówczas wiele osób, paszport był bardzo przydatnym dokumentem w chwili sprzedaży i kupna zwierzęcia - gdy posiadało się ten wydruk, wiadomo było: kto jest właścicielem zwierzęcia, kto jest jego matką, skąd zwierzę pochodzi itd.
Stąd, jak pisaliśmy m.in. w minionym roku, izby rolnicze apelowały o przywrócenie paszportów dla bydła w obrocie krajowym.
Do przywrócenia nie doszło, jednak warto przypomnieć, że po czasie sprawę uregulowano w inny sposób - umożliwiono bowiem hodowcom samodzielne drukowanie danych z systemu IRZplus.
Jak to robić - opisywaliśmy już na naszych łamach:
Środowisko lekarzy weterynarii apeluje o obowiązek wydruku "Informacji o zwierzęciu" z systemu IRZplus
Wspomniany wydruk nie jest jednak obligatoryjny.
Tymczasem, jak alarmuje środowisko weterynaryjne, brak paszportów i jednoczesny brak wspomnianego wydruku z systemu IRZplus ("Informacji o zwierzęciu) - rodzi dziś różne problemy np. w rzeźniach.
Dlaczego?
Problemem jest odczytywanie wpisywanych ręcznie danych przez właścicieli zwierząt. Często jest to nieczytelne, co po prostu utrudnia pracę lekarza weterynarii podczas identyfikacji zwierząt w ramach badania przedubojowego i - mówiąc wprost - może skutkować różnymi błędami.
Stąd apel o takie zmiany w prawie, które zobligują właścicieli, którzy kierują daną sztukę bydła np. do rzeźni, czy choćby przemieszczają ją z gospodarstwa do gospodarstwa, do obowiązkowego wydruku "Informacji o zwierzęciu" z systemu IRZ plus.
Lekarze weterynarii zaznaczają wprost: w dobie różnych chorób bydła (jak choćby choroby niebieskiego języka) chodzi o bezpieczeństwo.
Co na to ministerstwo?
Czy będzie obowiązek posiadania wydruku Informacji o zwierzęciu? Ministerstwo odpowiada
Resort odpowiada, że obecne rozwiąznia - dotyczące likwidacji paszportów dla zwierząt w obrocie krajowym - wynikają wprost z unijnych przepisów. A Polska i tak - jako z ostatnich krajów członkowskich Unii Europejskiej - wycofała się ze stosowania paszportów dla bydła w obrocie krajowym.
Ministerstwo przypomina jednocześnie o wspomnianej możliwości samodzielnego wydruku "Informacji o zwierzęciu" przez właścicieli zwierząt (wraz z kodami kreskowymi) oraz o tym, że stosowanie czytników eliminuje różnego rodzaju błędy ludzkie.
Stąd - w odpowiedzi na pismo skierowane wcześniej przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną - resort rolnictwa odpowiada wprost:
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie planuje podjęcia interwencji legislacyjnej w postulowanym zakresie tj. obligatoryjnego wydruku Informacji o zwierzęciu przez posiadacza zwierzęcia w przypadku, gdy zwierzę jest przemieszane do siedziby stada czy do rzeźni.