Czy paszporty dla bydła mogą zostać przywrócone?
Pod koniec ubiegłego roku Pomorska Izba Rolnicza wnioskowała o przywrócenie paszportów dla bydła.
Czy wrócą paszporty dla bydła? Był apel izby rolniczej
Jak argumentowali przedstawiciele samorządu rolniczego, nowelizacja ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt zlikwidowała swego czasu obowiązek posiadania paszportu dla bydła w obrocie krajowym.
- Dokument ten wymagany jest jedynie w przypadkach przemieszczania bydła do innego kraju Unii Europejskiej. Obecnie, w obrocie krajowym rolnik nie dysponuje żadnym dokumentem, który dawałby podmiotowi skupującemu informację o nabywanych sztukach. Paszporty umożliwiały wgląd w informacje o poszczególnych sztukach i potwierdzały pochodzenie zwierząt - opisywali przedstawiciele izby rolniczej.
Stąd, za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych, złożono jeszcze w grudniu minionego roku stosowne pismo do ministerstwa.
Teraz przyszła odpowiedź.
Co ministerstwo rolnictwa mówi o przywróceniu paszportów dla bydła?
Jak przypominają przedstawiciele resortu rolnictwa, zasady dotyczące wydawania paszportów dla bydła określają rozporządzenia unijne - odpowiednio 2016/429 i 2019/2035 - z kolei polska ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wraz z wydanymi na jej podstawie przepisami wykonawczymi, po prostu je wykonuje.
I tak, dokument identyfikacyjny bydła (paszport bydła) zgodnie z rozporządzeniem 2019/2035 wymagany jest wyłącznie dla zwierząt przemieszczanych do innych państw członkowskich, a zakres jego danych musi być zgodny z art. 44 rozporządzenia 2019/2035.
Wzór paszportu dla bydła określa z kolei ministerialne rozporządzenie z grudnia 2022 roku, które w zakresie swojej regulacji służy stosowaniu rozporządzenia unijnego 2016/429 oraz rozporządzenia 2019/2035.
Komu wydawane są paszporty bydła?
Paszporty bydła są wydawane bezpłatnie posiadaczom jedynie dla zwierząt przemieszczanych do innych państw członkowskich w terminie 3 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze przemieszczenia bydła do innego państwa członkowskiego. Natomiast w obrocie krajowym dokumenty te nie są wymagane.
- Rozwiązanie takie jest zgodne z rozporządzeniem 2016/429, które wprowadziło jednolite warunki wdrożenia systemu identyfikacji i rejestracji oraz identyfikowalności zwierząt i ustanowiło jednolite przepisy w zakresie specyfikacji technicznych baz danych, środków identyfikacji, dokumentów i formatów oraz terminów dokonywania zgłoszeń zdarzeń do komputerowej bazy danych - wyjaśniają przedstawiciele ministerstwa.
Podmioty utrzymujące bydło, owce, kozy i świnie - na wniosek i nieodpłatnie - mają co najmniej dostęp w trybie odczytu do minimum informacji dotyczących ich zakładów, zawartych w komputerowej bazie danych, o których mowa w art. 109 ust. 1 lit. a–c rozporządzenia 2016/429.
Jak sprawdzić informacje o zwierzęciu?
Jak informuje dalej resort rolnictwa, po zalogowaniu się do portalu IRZplus po wpisaniu numeru identyfikacyjnego zwierzęcia, zarówno zbywający, jak i nabywający zwierzę może sprawdzić informacje o danym zwierzęciu - dotyczące płci, rasy, daty urodzenia oraz siedziby stada, w której ostatnio zwierzę przebywało, czyli ma dostęp do informacji, które dotychczas były zawarte w wycofanym paszporcie bydła.
- Wycofanie obowiązku stosowania paszportów bydła w obrocie krajowym, przy prawidłowym stosowaniu ww. przepisów, pozwala na weryfikowanie identyfikowalności przemieszczanych zwierząt - informuje MRIRW.
Jak wyjaśnia MRiRW, obowiązek wydawania paszportów dla bydła w obrocie krajowym został zniesiony m.in. w celu uniknięcia nieuzasadnionego obciążenia administracyjnego posiadaczy bydła i kosztów ponoszonych zarówno przez nich, jak i ARiMR, związanych z wydawaniem paszportów bydła.
Kolejnymi przesłankami na rzecz zniesienia ww. obowiązku było:
- brak kosztów związanych z dojazdem do biura powiatowego ARiMR w celu dokonania zgłoszenia do komputerowej bazy danych w celu wydania paszportu bydła;
- brak kosztów związanych z opłatami pocztowymi, w przypadku dokonania zgłoszenia w formie papierowej za pośrednictwem poczty;
- zmniejszenie czasochłonności i kosztów związanych z wyjaśnieniami prowadzonymi przez biura powiatowe ARiMR, w przypadku niespójności danych w komputerowej bazie danych z danymi na paszporcie bydła dotyczącymi rasy bydła czy daty jego urodzenia;
- elektroniczna wymiana informacji (wyjaśnień) bez korekt na dokumencie papierowym z posiadaczem zwierzęcia w celu uspójnienia historii zwierzęcia w komputerowej bazie danych.
- Jednocześnie uprzejmie informuję, że Rzeczpospolita Polska jako jeden z ostatnich krajów członkowskich Unii Europejskiej wycofała się ze stosowania paszportów dla bydła w obrocie krajowym - napisał na koniec w odpowiedzi do KRIR, sekretarz stanu, Jacek Czerniak.
CZYTAJ TAKŻE: Co ze zmianą prawa odnośnie dodatku dla sołtysów? Ministerstwo odpowiada
- Tagi:
- paszport dla bydła
- bydło
- KRIR