Co dla hodowców bydła w Polsce oznacza dbałość o zdrowie krów? Sondaż
Przede wszystkim żywienie
W badaniu ankietowym zapytano hodowców bydła mlecznego co, ich zdaniem, w największym stopniu decyduje o zdrowiu krów. Dla większości ankietowanych (29 proc.) kluczowa kwestia w dbałości o zdrowie krów to odpowiednie żywienie. Respondenci zwracali uwagę m.in. na „właściwe parametry żywienia”, „zdrową paszę”, „dobrze zbilansowaną paszę”, „dobrą jakość pasz objętościowych”, „zapewnienie zwierzętom jak najlepszych warunków żywieniowych”, „smaczne i prozdrowotne żywienie”, „jakość pasz podstawowych z traw i kukurydzy”, „dbałość o dobrą jakość pasz!”.
Świeże powietrze, światło, wentylacja, wybieg
Dla 13 proc. badanych najważniejszym czynnikiem, który decyduje o zdrowiu krów jest dobrostan. Niektórzy hodowcy doprecyzowali w swoich odpowiedziach, że istotna jest „higiena” i „odpowiednie warunki higieniczne” (6 proc.), „świeże powietrze”, „światło” i „wentylacja” (6 proc.) oraz „ruch” i „dostęp do wybiegu” (4 proc.).
Opieka weterynaryjna
„Opiekę weterynaryjną” wskazało 5 proc. badanych, co może świadczyć o tym, że hodowcy kierują się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Za istotną kwestię zdrowotną ankietowani uznali dbałość o racice krów (4 proc.).
Troska o zwierzęta
Pojawiały się także odpowiedzi świadczące o emocjonalnym stosunku gospodarzy do zwierząt. Ankietowani twierdzili, że najważniejsze w dbałości o zdrowie krów to: „niekończąca się troska o zwierzęta”, „okazywanie im miłości” oraz „traktowanie zwierząt jak członka rodziny”. Niektórzy hodowcy podkreślali rolę sprawnego zarządzania gospodarstwem. Według 10 procent kluczem do zdrowia krów jest „profesjonalna i właściwa obsługa”, będąca efektem odpowiedniego planowania oraz „systematyczności, pracowitości, staranności i konsekwencji” w realizacji planu.
Niektórzy hodowcy ankietowani zwracali uwagę na wartości, które są nierozerwalnie związane z prowadzeniem gospodarstwa mlecznego. „Spokój”, „pasja”, „wytrzymałość i pokora” gospodarzy wpływają na dobrą kondycję zwierząt.
Szczegóły badania
Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 12 kwietnia do 15 maja 2023 w trakcie wybranych spotkań „Mleczne Laury” organizowanych przez Polską Federację Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka (PFHBiPM) dla hodowców bydła mlecznego. Wyniki opracowano na podstawie 82 wypowiedzi.
ZOBACZ TAKŻE: Wybudowali oborę za 4 miliony. Musieli wynieść się ze wsi [VIDEO]
- Tagi:
- dobrostan
- bydło mleczne
- żywienie