Choroba niebieskiego języka. Jeden z ważniejszych rynków nie chce naszego bydła
Po Ukrainie, Rosji i Chinach na zakaz importu towarów z naszego kraju, zdecydowały się także: Białoruś i Kazachstan. Informuje o tym w specjalnych komunikatach Główny Inspektorat Weterynarii.
Jakich towarów nie można importować do Białorusi?
Z uwagi na wystąpienie w Polsce choroby niebieskiego języka wprowadzono zakazu importu z Polski na Białoruś następujących towarów:
- bydła i małych przeżuwaczy, zwierząt dzikich wrażliwych na zakażenie chorobą
niebieskiego języka, wielbłądów i innych przedstawicieli rodziny wielbłądowatych
(lam, alpak, wikunii), zwierząt cyrkowych i przeznaczonych do ogrodów
zoologicznych wrażliwych na zakażenie; -
nasienia i embrionów bydła i małych przeżuwaczy;
-
mięsa dzikich małych przeżuwaczy parzystokopytnych.
Jednocześnie wszystkie wydane do tej pory zezwolenia na wwóz ww. towarów, jak podaje GIW, z Polski na Białoruś przestają obowiązywać.
Jakich towarów nie można importować do Kazachstanu?
Służby weterynaryjnej Kazachstanu, z uwagi na wystąpienie choroby niebieskiego języka, w Polsce wprowadzono zakaz importu następujących towarów z Polski:
- bydła i małych przeżuwaczy, zwierząt dzikich, cyrkowych oraz przeznaczonych do ogrodów zoologicznych, podatnych na zakażenie chorobą niebieskiego języka, wielbłądów i innych przedstawicieli rodziny wielbłądowatych (lam, alpak, wikunii), nasienia byków, baranów i kozłów producentów, embrionów bydła i małych przeżuwaczy, z wyjątkiem otrzymanych in vivo zgodnie z przepisami działu 4.8. Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych WOAH.
Ponadto obowiązuje zakaz tranzytu przez terytorium Republiki Kazachstanu: bydła, małych przeżuwaczy i gatunków zwierząt podatnych na zakażenie.
Czy w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba niebieskiego języka, zwierzęta są uśmiercane? GLW dementuje pogłoski na temat BTV
Główny Lekarz Weterynarii dementuje nieprawdziwe i wprowadzające w błąd informacje dotyczące choroby niebieskiego języka (BT), w szczególności w odniesieniu do konieczności uśmiercania zwierząt w gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę oraz o niezdatności do spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego z gospodarstw, w których stwierdzono zakażenie.
Zakażenie wirusem choroby niebieskiego języka (BTV), jak podkreśla GLW, zgodnie z prawodawstwem UE zalicza się do kategorii chorób C+D+E.
- Powyższe wynika z kategoryzacji chorób opisanej w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/1882, które obowiązuje od 21 kwietnia 2021 r. Taka kategoryzacja choroby oznacza, że w przypadku jej wykrycia w gospodarstwie nie wprowadza się natychmiastowych środków likwidacji choroby, jak ma to miejsce w odniesieniu do chorób kategorii A, np. przy afrykańskim pomorze świń (ASF) - tłumaczy GLW.
W związku z powyższym, w gospodarstwach objętych zakażeniem, co do zasady nie wdraża się uśmiercania ani zwierząt zakażonych, ani tym bardziej wszystkich zwierząt.
- Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której zwierzę z ciężkim przebiegiem choroby nie reaguje na wdrożone leczenie objawowe. W takich przypadkach, humanitarnym postępowaniem jest uśmiercenie zwierzęcia w celu skrócenia jego cierpienia - tłumaczy GLW.
Poza tym zaznaczyć trzeba, że do zakażenia BTV dochodzi w wyniku ukąszenia zwierzęcia przez zakażone komary z rodzaju kuczmany (Culicoides). Komary te, zakażają się, pijąc krew zwierząt będących w okresie wiremii. - Wirus nie jest przenoszony poprzez produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mleko czy mięso. Mięso, mleko, skóry, wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi oraz dla zwierząt - wskazuje Lekarz.