Będą zmiany w dobrostanie zwierząt. Ważna informacja dla hodowców opasów
Do biur wielkopolskiego samorządu rolniczego zgłosili się rolnicy, którym odmówiono dopłaty do wariantu,,Utrzymywanie na ściółce” w ramach ekoschematu „Dobrostan opasów”, gdyż w systemie IRZ ich zwierzęta były zgłoszone, jako bydło mięsne. Tymczasem według przepisów ARiMR dopłata do dobrostanu opasów przysługuje tylko dla bydła, które w systemie IRZ zostało zgłoszone jako: opasowe, mięsno-opasowe lub mleczno-opasowe.
Jak tłumaczy WIR, Od początku istnienia systemu IRZ istniały typy użytkowania: mleczny, mięsny i kombinowany oraz kierunki użytkowania: mleczny lub mięsny. Rolnicy, hodowcy bydła rzeźnego rejestrowali swoje zwierzęta w typie mięsnym lub kombinowanym. W przypadku typu kombinowanego dookreślali kierunek użytkowania jako: mięsny. W styczniu 2023 roku, wraz z pojawieniem się nowej aplikacji w systemie IRZ, pojawiły się też nowe kierunki użytkowania bydła, takie jak: opasowe, mięsno-opasowe oraz mleczno-opasowe. Niewielu rolników było świadomych, że kierunek mięsny wykluczy ich bydło z płatności dobrostanowej przeznaczonej dla opasów. Zatem odmowa płatności do ekoschematu dobrostan opasów z powodu zarejestrowania bydła jako mięsne, była dla rolników, a tym samym działaczy WIR - niezrozumiała i niewytłumaczalna.
W związku z tym zarząd izby złożył wniosek wskazujący potrzebę dokonaniu zmian w rozporządzeniu ministerstwa. Jak podkreśla WIR, odpowiedź MRiRW była błyskawiczna.
Zaledwie 8 dni minęło od złożenia przez Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysława Łuczaka wniosku dotyczącego dobrostanu zwierząt na posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych do ukazania się projektu zmiany rozporządzenia.
W uzasadnieniu do projektu czytamy:
,,…W związku z sygnałami przekazanymi przez izby rolnicze, na podstawie analizy danych ARiMR stwierdzono, że w 2023 roku, pierwszym roku wdrażania w Polsce płatności dobrostanowych do bydła rzeźnego, wielu rolników ubiegających się o to wsparcie nie określiło kierunku użytkowania swoich zwierząt lub mogło popełnić błędy w tym zakresie.
Biorąc powyższe pod uwagę, w § 50c rozporządzenia dobrostanowego zaproponowano przepis epizodyczny, który umożliwia rolnikom ubiegającym się w 2023 r. o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach wariantu Dobrostan opasów uzupełnienie lub korektę w systemie IRZ zgłoszenia kierunku użytkowania bydła z uwzględnieniem przeznaczenia tych zwierząt do opasu (mięsno - opasowego, mleczno - opasowego lub opasowego) w odniesieniu zarówno do zwierząt posiadanych przez rolnika jak i zwierząt ubitych lub sprzedanych.
Proponuje się aby uzupełnień lub zmiany kierunku użytkowania bydła w systemie IRZ rolnik mógł dokonywać do 5 lutego 2024 r. Proponuje się również, aby w odniesieniu do zwierząt ubitych, które nie miały w systemie IRZ określonego kierunku użytkowania lub kierunek ten został określony bez uwzględnienia przeznaczenia tych zwierząt do opasu, przyznać płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów, w przypadku gdy rolnik w 2023 roku zawnioskował o ten rodzaj płatności. Natomiast w przypadku zwierząt sprzedanych proponuje się, aby rolnik wnioskujący o Dobrostan opasów złożył oświadczenie o opasaniu tego bydła w gospodarstwie do czasu sprzedaży...”.
- Projekt ten zawiera najważniejsze postulaty Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Zamierzamy wystąpić jedynie o wydłużenie terminu na uzupełnienie lub zmianę kierunku użytkowania zwierząt, gdyż istnieje obawa, że informacja nie zdąży w tak krótkim czasie, tj. do 5 lutego 2024 r. dotrzeć do wszystkich zainteresowanych rolników
- podsumowuje WIR, wyrażając nadzieję na dalszą dobrą współpracę z nowymi władzami resortu rolnictwa.
ZOBACZ TAKŻE: