1,5 miliarda euro na likwidację holenderskich gospodarstw
Planowana redukcja inwentarza żywnego w holenderskim rolnictwie ma zostać zrekompensowana przez dwa obszarne pakiety pomocowe.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nawet 3000 gospodarstw hodowlanych położonych na obszarach Natura 2000 i ich trwałe zamkięcie. Celem rządu w Hadze jest masowe ograniczenie napływu tlenku azotu z rolnictwa na obszarach szczególnie zanieczyszczonych.
Hodowla ma zostać porzucona na stałe i nieodwołalnie
Dwa zatwiedzone przez Komisję Europejską programy: "LVB" i "LBV plus" mają wartość kolejno 500 i 975 mln euro. Program LVB zawiera premie za likwidacje gospodarstw, które przyznawane będą w formie dotacji bezpośrednich. Mają one na celu zrekompensowanie do 100% strat poniesionych przez rolników, którzy trwale i nieodwracalnie likwidują swoje gospodarstwa utrzymujące bydło mleczne, trzodę chlewną lub drób. Producenci występując o dopłatę muszą zobowiązać się do tego, że nie wrócą do tego kierunku produkcji zwierzęcej w Holandii ani w żadnym innym państwie członkowskim UE.
Program LVB-plus o wartości 975 mln euro jest przeznaczony dla gospodarstw hodowlanych o największej emisyjności. Oprócz hodowców bydła mlecznego, trzody chlewnej i drobiu, jest skierowany także dla gospodarstw utrzymujących bydło mięsne. Spełniając określone warunki, rolnicy mogą otrzymać rekompensatę w wysokości 120% poniesionych strat.
Nowym właścicielom ziemi też nie wolno trzymać zwierząt
Wyżej wymienione programy, zgodnie z założeniami, będą dostępne dla holenderskich rolników do 27 lutego 2028 roku. Produkcji zwierzęcej na terenach objętych dofinansowaniami nie będą mogli prowadzić również przyszli nabywcy lub użytkownicy gruntów.