Burze w różnych miejscach kraju, upały do nawet 35°C. Co z wilgotnością gleby?
Upalna i burzowa pogoda utrzyma się dłużej. Temperatury w dzień, zwłaszcza na południu i wschodzie, będą przekraczały 30 st. Celsjusza. W różnych miejscach Polski pojawią się burze.
Duża różnica temperatury w kraju
Dzisiaj po południu miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i zwłaszcza na wschodzie oraz południu przelotne opady deszczu i burze. Możliwy też grad. Temperatura maksymalna zdecydowanie najwyższa na wschodzie i południowym wschodzie - do 35°C, na zachodzie tylko 22°C.
W niedzielę w całym kraju przelotne opady deszczu, a na wschodzie, południowym wschodzie i nad morzem burze, którym towarzyszyć mogą ulewne opady deszczu i gradu. Temperatura maksymalna będzie nieco niższa niż dzisiaj w centrum i na południowym wschodzie też, gdzie ma być do 31°C.
Najwięcej burz na wschodzie - jeszcze w środę
W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy i w Karpatach przelotne opady deszczu, w górach możliwe burze. Temperatura maksymalna od 25°C na północy do 31°C na południowym wschodzie.
We wtorek pogodnie na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z burzami, silnym deszczem i opadami gradu. Temperatura maksymalna cały czas najwyższa na południowym wschodzie - tam do 32°C.
W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Burze z silnymi opadami deszczu głównie na wschodzie. Temperatura maksymalna do 29°C.
W czwartek słonecznie, tylko nad morzem słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna do 28°C. Wiatr słaby.
Niski wskaźnik wilgotności gleby
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej (7-28 cm) spadł nawet poniżej 20%. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie na północy woj. dolnośląskiego, pograniczu woj. lubuskiego i wielkopolskiego, na wschodzie woj. wielkopolskiego, pograniczu woj. opolskiego i śląskiego, w woj. łódzkim oraz lokalnie w woj. świętokrzyskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i w północno-wschodniej części woj. mazowieckiego.
Na pozostałym obszarze kraju wskaźnik ten przyjmuje wartości około 50%. Najkorzystniejsza sytuacja wciąż utrzymuje się w Karpatach, na Żuławach oraz lokalnie w pasie Pobrzeży i Pojezierza Pomorskiego.
W warstwie 28-100 cm rozkład wskaźnika wilgotności układa się podobnie jak w płytszej warstwie - najniższa wilgotność wynosi ok. 30%, jedynie miejscowo spada do 25%.
W lipcu i sierpniu temperatura powyżej normy, większe opady dopiero w październiku
Według prognoz długoterminowych w lipcu i sierpniu temperatury będą powyżej normy, a opady w normie. We wrześniu temperatura w przeważającej części kraju powyżej normy, opady mają się mieścić w wieloletniej normie. Na październik prognozowane są z kolei opady powyżej normy.
CZYTAJ TEŻ: Zaleje ci pole, jak on będzie niesprawny
- Tagi:
- pogoda
- opady
- temperatura
- burze