Burakochwasty i pośpiechy na plantacjach buraka
Jak informują specjaliści z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego (LIZ) na wielu polach można zaobserwować pośpiechy oraz burakochwasty. Należy je jak najszybciej usunąć!
Pośpiechy to buraki z jednym silnie wykształconym pędem kwiatostanowym. Jedne pośpiech/m2 może spowodować zmniejszenie dochodu nawet o 10-20%.
Burakochwasty natomiast rosną w międzyrzędziach. Burakochwasty w odróżnieniu od pośpiechów posiadają liczne pędy nasienne, bardzo często o karminowo-fioletowym zabarwieniu.
- Pośpiechy i burakochwasty należy usunąć z pola już teraz, aby nie dopuścić do zawiązania i osypania się nasion. Zapobiega to trudnemu do zwalczenia zachwaszczeniu w latach następnych (nasiona są zdolne do kiełkowania nawet po 20 latach) a także zakłóceniom podczas zbioru i przerobu buraków cukrowych - podają doradcy rolni.
Chwastów można pozbyć się na kilka sposobów. Jeśli mamy widzimy, że jest poniżej 500 pośpiechów/ha możemy to zrobić ręcznie. W przypadku, gdy roślin tych jest powyżej 500/ha doradcy zalecają w terminie stadium 6-liści do zwarcia międzyrzędzi użyć pielnika mechanicznego. A kiedy sięgnąć po chemiczne środki ochrony roślin? W terminie, gdy wysokość pośpiechów wynosi od 30 do 80 cm ponad liście buraków (łodyga musi być elastyczna) i najpóźniej do początku dojrzałości nasion. Zabieg należy wykonać tylko na suche rośliny. Zaleca się zastowować 1300 g glifosatu + 0,5 l płynu do mycia naczyń w 100 l wody i tym pokryć min. 30% powierzchni roślin.