Burak cukrowy. Kolejny preparat do walki z szarkiem komośnikiem
Poinformował o tym w specjalnym komunikacie Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego.
- Środek ochrony roślin Coragen 200 SC uzyskał rozszerzenie o możliwość stosowania w buraku cukrowym do zwalczania skośnika buraczaka - podaje KZPBC.
Zaznacza jednocześnie, że chodzi o burak cukrowy uprawiany wyłącznie na korzeń.
Coragen 200 SC - kiedy i jak zwalczać?
Coragen 200 SC zawiera w swoim składzie chlorantraniliprol - związek z grupy antranilowych diamidów. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania środka na plantacji buraka cukrowego to 125 ml/ha, a wody - 150-200 l/ha.
Kiedy stosować preparat? - Opryskiwać po pojawieniu się szkodnika lub pierwszych uszkodzeń. Środek stosować od fazy początku zakrywania międzyrzędzi - liście pokrywają 10% powierzchni do fazy dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 31-49) - przekazuje Związek.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym to z kolei dwa. Odstępy między zabiegami powinny natomiast wynosić co najmniej dziesięć dni.
Inne preparaty do zwalczania szarka komośnika
Do zwalczania szarka komośnika na plantacjach buraka cukrowego mamy środki z grupy pyretroidów i neonikotynoidów. Oto przykładowe preparaty:
Szarek komośnik - wpływ na plony
Szarek komośnik żeruje na plantacji w trakcie wschodów buraka cukrowego. Powoduje całkowite niszczenia siewek, zmniejszając tym samym obsadę roślin. Przyczynia się to do obniżenia uzyskiwanego plonu korzeni.
Zniszczenia na plantacjach buraka cukrowego w regionach o znacznym nasileniu szkodnika sięgają od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Przekłada się to na podobny stopień obniżenia plonu. W przypadkach całkowitego zniszczenia przez szarka plantacji konieczne jest wykonanie jej przesiewu, co automatycznie skraca czas wegetacji roślin o kilka tygodni - jest tym samym przyczyną obniżenia wysokości plonu oraz polaryzacji korzeni (zawartości cukru).
Czytaj także:
Nawożenie buraka cukrowego - czego potrzebuje ta roślina? [EKSPERCI RADZĄ]
- Tagi:
- burak cukrowy
- szarek komośnik