Zbiornik na gnojowicę i płyta obornikowa. Kiedy pozwolenie na budowę?
Potrzebujesz zbiornik na gnojówkę lub gnojowicę albo płytę obornikową? Sprawdź, jakie warunki krok po kroku musisz spełnić w przypadku budowy takich obiektów.
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to obliczyć, jak duże: zbiornik i płytę potrzebujemy. Zależne to będzie od tzw. DJP - dużych jednostek przeliczeniowych występujących w naszym gospodarstwie rolnym. Ważne jest także to, jaki system utrzymania zwierząt prowadzimy (ile stosujemy ściółki oraz jaki bierzemy pod uwagę okres przechowywania odchodów).
Jakie wymogi, gdy zbiornik jest nie większy niż 25 m3?
W przypadku płyty do składowania obornika oraz gdy pojemność planowanego zbiornika nie przekracza 25 m3, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Przed rozpoczęciem budowy należy na specjalnym druku zgłosić takie działanie do starostwa powiatowego. Co powinno znaleźć się w zgłoszeniu? Należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
- Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopię mapy z naniesioną płytą do składowania obornika i zbiornikiem na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3, oraz odległości od nich do granic działki i budynków znajdujących się na działce własnej i działce sąsiedniej, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami - wyjaśnia Wojciech Kujawa, inspektor Starostwa Powiatowego w Tucholi.
Czytaj także: Gnojówka i gnojowica - jak bezpiecznie stosować nawozy naturalne? KLIK
Rozpoczęcie robót może nastąpić po upływie 30 dni od daty zgłoszenia, gdy organ nie wniesie sprzeciwu. Płyty do składowania obornika i szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3, podlegają po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie - zaznacza Wojciech Kujawa.
Jakie wymogi, gdy zbornik przekracza 25 m3?
Gdy pojemność zbiornika przekracza 25 m3 należy złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu do właściwego organu samorządowego (przeważnie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). Jak przestrzega Wojciech Kujawa na samym początku przygotowań do inwestycji należy sprawdzić, czy dla terenu, na którym planujemy budowę zbiornika, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeśli jest - to on będzie określał szczegółowo wymagania (np. procent powierzchni zabudowanej, linię zabudowy, wysokość budynku, liczba kondygnacji, formę dachu) oraz ograniczenia p-pożarowe, konserwatora zabytków i konserwatora przyrody. W takim przypadku powinniśmy wystąpić o wydanie tzw. wypisu i wyrysu z planu miejscowego.
- Jeśli dla danego terenu nie obowiązuje plan miejscowy, występuje się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wydanie decyzji trwa około dwóch - trzech miesięcy. We wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy należy określić funkcję i sposób zagospodarowania terenu typowej działki, opisać planowaną jej zabudowę, określić zapotrzebowanie na wodę, energię i inne potrzeby w zakresie infrastruktury - tłumaczy Wojciech Kujawa. Do wniosku należy dołączyć zaktualizowaną mapę geodezyjną, którą można zamówić w Starostwie Powiatowym lub w firmie geodezyjnej bądź u dowolnego geodety posiadającego uprawnienia geodezyjne.
Co powinno znaleźć się w decyzji o warunkach zabudowy?
Decyzja o warunkach zabudowy powinna określać: rodzaj inwestycji, warunki wynikające z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warunki zabudowy wynikające z przepisów szczególnych, warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej, linie rozgraniczające teren inwestycji, warunki jakie musi spełnić inwestor, aby otrzymać pozwolenie na budowę. Załącznikiem jest mapa z terenem objętym decyzją. Co ważne do wystąpienia z wnioskiem i otrzymania warunków zabudowy nie jest konieczny dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Czytaj także: Silos - konieczne pozwolenie na budowę? KLIK
Jeśli posiadamy decyzję o warunkach zabudowy, powinniśmy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołączyć: projekt budowlany (wraz z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami wskazanymi w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) w czterech egzemplarzach, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy (oryginał), kopię uprawnień projektanta i kopię zaświadczenia o przynależności do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
- W razie spełnienia powyższych wymagań lub przy braku naruszeń przepisów budowlanych decyzja zostaje wydana w czasie nie dłuższym niż 65 dni. Pozwolenie staje się prawomocne po 14 dniach od daty odebrania, następnie trzeba wystąpić i zarejestrować dziennik budowy w wydziale budownictwa w starostwie powiatowym - tłumaczy Wojciech Kujawa.
Należy pamiętać o tym, że płyty do składowania obornika powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne. A zbiorniki na płynne odchody zwierzęce (gnojówka i gnojowica) nie tylko dno i ściany nieprzepuszczalne, ale i szczelne przykrycie oraz wylot wentylacyjny i zamykany otwór wejściowy. Poza tym tego rodzaju zbiorniki powinno się sytuować w odpowiedniej odległości od granic działki oraz innych obiektów budynków lub budowli (patrz ramka), ma to na celu ograniczenie uciążliwości zapachowej, ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych (lokalizacja w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatrów).
- Aby nie doprowadzić do skażenia żywności należy zachować odpowiednią odległość zbiornika na nieczystości od silosu. Nie inaczej jest w przypadku studni, gdzie przy zbyt bliskim położeniu może dojść do zanieczyszczenia wody - tłumaczy Krzysztof Wieczorek z firmy projektura.pl.
Warto także wybrać lokalizację na równej powierzchni, nie zalewanej przez wody deszczowe. - Przepisy mówią o tym, by zabezpieczać ogrodzeniem o wysokości co najmniej 1,8 m w przypadku gdy wysokość zbiornika jest mniejsza niż 1,8 m - wyjaśnia Krzysztof Wieczorek. Co ważne przepisy mówią o tym, by pomosty obsługowe i dojścia dla obsługi zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce zabezpieczać barierkami ochronnymi o wysokości co najmniej 1,1 m.
Odległości zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce mierzone od pokryw i wylotów wentylacyjnych, powinny wynosić co najmniej:
1) 10 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 15 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach;
2) 15 m od magazynów środków spożywczych, a także od obiektów budowlanych służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych;
3) 4 m od granicy działki sąsiedniej;
4) 5 m od budynków magazynowych pasz i ziarna;
5) 5 m od silosów na zboże i pasze;
6) 5 m od silosów na kiszonki.
5. Odległość otwartych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej oraz płyt do składowania obornika powinna wynosić co najmniej:
1) 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi na działkach sąsiednich, jednak nie mniej niż 30 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach;
2) 50 m od budynków służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych i magazynów środków spożywczych;
3) 10 m od budynków magazynowych pasz i ziarna;
4) 4 m od granicy działki sąsiedniej;
5) 5 m od silosów na zboże i pasze;
6) 10 m od silosów na kiszonki.
Inne przepisy określają odległość zbiornika od studni
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Przepis z art. 31 ust. 1 stanowi, że odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
1) do granicy działki - 5 m.
Jednakże dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, tj.:
2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,
4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,
5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.