Zatrzymać wodę. Będą pieniądze na zbiorniki retencyjne?
Drenowanie rolnicze
Przyśpiesza odpływ nadmiaru wody w okresie wiosennym i po opadach atmosferycznych, jednakże w połączeniu z prawidłową agrotechniką (drenowanie umożliwia stosowanie prawidłowych metod agrotechnicznych) przyczynia się do poprawy struktury gleby, głębszego korzenienia się roślin oraz do zwiększenia wykorzystania retencji glebowej. Zainstalowanie urządzeń regulujących odpływ wody z systemu drenarskiego znacząco przyczynia się do ograniczenia bezproduktywnych strat wody. Regulowanie odpływu z systemu drenarskiego ma szczególnie istotne znaczenie w latach suchych, gdy objętość wód roztopowych jest mała. Woda zgromadzona w glebie na skutek zahamowania odpływu może być wykorzystana przez roślinność w okresie wegetacyjnym. - Wody powierzchniowe w okresach ich nadmiaru są doprowadzane do stawu o specjalnej konstrukcji lub do systemu studni chłonnych, skąd infiltrują do głębszych warstw wodonośnych. Tak zgromadzona woda może być pobierana w okresach posusznych do różnych celów gospodarczych - wyjaśnia specjalistka z WIR.
Melioracyjne systemy dolinowe
Na ogół mają one dużą liczbę rowów odwadniających lub odwadniająco-nawadniających, wyposażonych w różne urządzenia i budowle regulacyjne (zastawki, przepustozastawki, małe jazy, mnichy itp.). Odpowiednio wczesne zamykanie budowli piętrzących wiosną lub po dużych opadach atmosferycznych umożliwia zmagazynowanie znacznych ilości wody do wykorzystania w produkcji roślinnej. Zwiększenie retencji dolinowej polega na opóźnieniu przepływu wód wielkich. Tak oddziaływają szerokie bagienne doliny charakteryzujące się dużą szorstkością hydrauliczną. - Do działań zwiększających retencję dolinową zalicza się także budowę tzw. suchych zbiorników lub stawów w dolinie rzeki i dopuszczenie do zalania przez wody wezbraniowe niezagospodarowanych lub słabo wykorzystywanych rolniczo części doliny, chronionych wałami przeciwpowodziowymi - dodaje Marta Ceglarek.
Małe zbiorniki wodne
Są jednym ze skuteczniejszych sposobów retencjonowania wody. Najczęściej budowane są poprzez przegrodzenie koryta i doliny rzeki zaporą ziemną wyposażoną w budowle regulacyjne. Do małych zbiorników zalicza się również stawy kopane i lokalne zagłębienia terenowe, w których mogą być gromadzone wody opadowe, a także odpływające z systemów odwadniających, źródeł naturalnych itp.
Czytaj także: