Silos - potrzebne pozwolenie na budowę?
Zanim zdecydujesz się na montaż silosu do magazynowania zboża musisz wiedzieć, jakie warunki formalne należy w związku z taką inwestycją spełnić. - Czas kompletowania niezbędnych dokumentów w niektórych przypadkach może potrwać nawet kilka miesięcy - przestrzega Krzysztof Wieczorek, projektant z firmy projektura.pl.
Przepisy dotyczące budowy płyty pod silos zbożowy określa Prawo budowlane. Zgodnie z nim naziemny silos na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,5 m można budować bez pozwolenia na budowę. Taka inwestycja musi zostać zgłoszona odpowiedniemu organowi (w zależności od rejonu - starostwu powiatowemu, urzędowi miasta czy urzędowi marszałkowskiemu). Do dokumentu o zgłoszeniu powinniśmy dołączyć mapę sytuacyjną lub mapę ewidencyjną z naniesionym szkicem usytuowania silosu, opis rodzaju, zakresu i sposobu prowadzenia robót budowlanych, szkice i rysunki obrazujące obiekt i jego parametry takie jak wysokości i objętość oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
- Jeśli w ciągu 30 dni z urzędu nie otrzymamy pisma z uwagami czy prośbą o wyjaśnienia, możemy rozpocząć budowę silosu - przy zgłoszeniu obowiązuje zasada cichej zgody - tłumaczy Krzysztof Wieczorek.
Postawienie silosu o wysokości od 4,5 m wymaga pozwolenia na budowę
W przypadku, gdy wysokość silosu ma przekroczyć 4,5 metra i pojemność 30 m3, jeszcze przed realizacją inwestycji, musimy postarać się o pozwolenie na budowę. Decyzję taką wydaje wydział budownictwa właściwego starostwa powiatowego. Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dołączyć należy: oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem potwierdzającym wpis projektanta na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, aktualnym na dzień opracowania projektu.
Prócz tego w niektórych sytuacjach konieczna jest także decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (powinniśmy o nią wcześniej wystąpić do właściwego urzędu gminy czy miasta) lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Maksymalny czas oczekiwania na rozpatrzenie naszego wniosku dotyczącego wydania decyzji o pozwolenie na budowę wynosi 65 dni. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, kolejne 14 dni to czas na uprawomocnienie się dokumentu.
Czytaj także: Jak zminimalizować straty w ziarnie? KLIK
- Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, musimy zgłosić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) termin rozpoczęcia budowy, wystąpić o dziennik budowy, zlecić wytyczenie obiektu uprawnionemu geodecie oraz powierzyć nadzór nad budową kierownikowi budowy. Po zakończeniu prac musi on poinformować o tym PINB, jeżeli urząd w ciągu 14 dni od zgłoszenia zakończenia robót nie zgłosi uwag, można rozpocząć użytkowanie obiektu budowlanego - zaznacza Krzysztof Wieczorek.
W efekcie czas przygotowania do realizacji inwestycji może przedłużyć się nawet do czterech miesięcy. Rolnicy często nie wiedzą o tym.
- Zdarzały się przypadki, w których klienci dzwonili do mnie z pytaniem, czy wykonam dla nich szybki projekt na płytę pod silos, bo za tydzień przyjadą montować zbiornik zbożowy, a za dwa tygodnie zbiorą plony do zmagazynowania. Takie myślenie jest błędne - tłumaczy Krzysztof Wieczorek z projektura.pl.
Tak na dobrą sprawę, każde postawienie silosu na terenie gospodarstwa powinno być zgłoszone do starostwa. Nawet, jeśli zbiornik nie osiąga wysokości 4,5 metra. Gdy wystarczy samo zgłoszenie inwestycji (bez wystąpienia o pozwolenie na budowę) musimy mieć świadomość, że procedury potrwają ponad miesiąc.
O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o odległości od innych budynków. W przypadku silosu na zboże i pasze o pojemności większej niż 100 ton, odległość od domów i budynków inwentarskich powinna wynosić 15 m, od innych budynków - 8 m, od biogazowni - 15 m, od składu węgla i koksu - 15 m, od granicy działki sąsiedniej - 5 m. Należy także uwzględnić odległości od zbiorników na odchody zwierzęce czy płyt do składowania obornika. (Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997).
Warto więc na samym początku rozpoczęcia jakichkolwiek działań sprawdzić, czy mamy wystarczająco dużą działkę, aby te wymogi spełnić i udać się do biura projektowego z wymiarami gabarytowymi silosa (parametry konkretnego modelu) oraz wytycznymi do projektowania płyty, które otrzymamy od producenta zbiornika.
- Warto też przemyśleć plan na przyszłość, aby w późniejszym okresie nie utrudnić sobie budowy np. płyty do składowania obornika lub infrastruktury towarzyszącej - mówi Krzysztof Wieczorek.
Zadaniem projektanta jest wykonanie projektu płyty pod silos oraz opracowanie planu zagospodarowania terenu. - Spełnienie tych wszystkich wymogów ma wielorakie znaczenie. Da nam gwarancję bezpieczeństwa i długotrwałego użytkowania silosu. Poza tym nie narazimy się na dość wysokie kary nałożone przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - wyjaśnia Krzysztof Wieczorek z projektura.pl.
Zgodnie z prawem budowlanym za postawienie budowli bez zezwolenia grozi dotkliwa kara finansowa zależna od m.in. rodzaju obiektu budowlanego oraz nakaz rozbiórki obiektu.
Czytaj także: Drzwi i bramy do budynków inwentarskich. Jakie wybrać? KLIK