Hale namiotowe to alternatywa dla tradycyjnych budynków gospodarskich. Ich zastosowanie ogranicza tylko wyobraźnia rolnika.
Spis treści:
Hale namiotowe to alternatywa dla tradycyjnych budynków gospodarskich. Ich zastosowanie ogranicza tylko wyobraźnia rolnika.
Firma Progress, która jest producentem hal, zaczęła swoją działalność w 1995 r. Początkowo wytwarzała tunele foliowe do uprawy truskawek, ale z czasem doszedł jej nowy produkt - hale na bale. Skąd nazwa? - Szukałem pomysłu, aby wykorzystać obecne technologie i maszyny, ale do czegoś, co nie będzie tunelem. Inspirację znalazłem na wsi, z której pochodzę. Zobaczyłem tam masę balotów słomy na polach. I cóż innego mogłem robić? Hale na bale - opowiada prezes Leszek Sawicki. Jego firma zorganizowała w swojej siedzibie specjalny pokaz.
Szybka budowa
Konstrukcja hali wykonana jest z wysokogatunkowej stali ocynkowanej, która wykorzystywana jest także do budowy dróg i mostów. Odporność na podmuchy wiatru w porywach nawet do 140 km/h, zapewnia kratownica. Przytwierdzenie do podłoża jest zależne od jego rodzaju, jednak odbywa się bez użycia fundamentu. Na betonie używa się kotew chemicznych lub mechanicznych, na podłożu piaszczystym - kotew karbowanych, które wchodzą w ziemię na głębokość 1-1,5 m, lub tulejek, które po wejściu w grunt rozchodzą się promieniście jak korzenie od drzewa, co zapewnia trwałe przymocowanie hali do podłoża. Montaż hali jest także zależny od jej zastosowania. Jeśli postawimy ją na murku spełniać będzie rolę magazynu zbożowego.
Plandeka wytrzymała na różnorodne warunki atmosferyczne pozwala na stawianie hal w całym kraju. Firma Progress zastosowała specjalny naciąg pokrycia. W plandekę wgrzane są rękawy, w których umieszczane są profile i śrubami naciąga się ją z jednej i drugiej strony. Ponadto na końcach pokrycie jest zabezpieczone linami stalowymi, co zapewnia sztywność całej konstrukcji. Hala ta jest mobilna, w każdej chwili możemy ją przestawić lub dostawić kolejny segment. - Wielu klientów we własnym zakresie stawia hale, my tylko dowozimy im konstrukcje, stawianie takiej hali jest bardzo proste - mówi Marek Dzięciołowski prezentujący produkt firmy.
Tania stodoła
Różne szerokości hal znajdują różne zastosowanie. Hale o szerokości 8, 9 m ze względu na łukowaty kształt nadają się jako magazyny do słomy i siana. - Ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać kubaturę takiej hali, za którą i tak państwo będą musieli zapłacić - przekonuje Bartosz Leszczyński, prezentujący hale na polu wystawowym.
Hale o większej szerokości posiadają ściany proste, co pozwala np. bliżej ustawić garażowane maszyny. Konstrukcje znajdują zastosowanie także w hodowli bydła mięsnego, jednak wcześniej należy zabezpieczyć ściany przed możliwością uszkodzenia przez zwierzęta. - Ja postawiłem tę halę z dala od siedliska, na łąkach i trzymam tam bydło opasowe i jestem bardzo zadowolony. Zwłaszcza, że wszystko robię mechanicznie, podwórko mam małe, mieszkam w Odolanowie, brak miejsca i uciążliwość hodowli dla mieszkańców skłoniły mnie do postawienia tej hali - zachwala Zdzisław Gertig, użytkownik hali.