Fotowoltaika - komu się opłaca? CO WARTO WIEDZIEĆ?
Budownictwo
Aktualizacja:
Na jakich gruntach mogą być stawiane farmy fotowoltaiczne? Jakie warunki muszą być spełnione?
Na cele nierolnicze, w tym inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne, mogą i powinny być przeznaczane w pierwszej kolejności nieużytki lub gleby o najniższej przydatności rolniczej. Do przestrzegania takich zasad zobowiązane są wszystkie organy odpowiedzialne za wydawanie opinii, decyzji czy zezwoleń, w szczególności wójt (burmistrz lub prezydenta miasta) odpowiedzialny za kształtowanie polityki przestrzennej na terenie swojej gminy.
W przypadku gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, wymagana jest zgoda ministra właściwego do spraw rozwoju wsi na zmianę ich przeznaczenia. Dodatkowo przeznaczenia takich gruntów na cele nierolnicze i nieleśne, dokonuje się wyłącznie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW. Oznacza to, że poza przypadkami, kiedy budowa paneli fotowoltaicznych na gruntach rolnych będzie służyła wyłącznie prowadzonej produkcji rolniczej (nie będzie sprzedaży energii), przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, niezbędne będzie uzyskanie przez inwestora decyzji starosty zezwalającej na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej. Decyzją zezwalającą na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, a co za tym idzie i obowiązkami z niej wynikającymi, powinny zostać objęte wszystkie grunty zajęte pod inwestycję polegającą na budowie elektrowni fotowoltaicznej, w tym również grunty znajdujące się pod panelami oraz innymi urządzeniami niezbędnymi do ich prawidłowego funkcjonowania oraz ich obsługi.
ZOBACZ TEŻ - ZASIŁEK OPIEKUŃCZY DLA UBEZPIECZONYCH W KRUS-ie
Dariusz Mamiński
Główny Specjalista, Wydział Obsługi Medialnej, Departament Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Rolnictwa
Rolnik wydzierżawiający nieruchomość z tego tytułu nie ma obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Jednakże wydzierżawiając grunt rolny, powinien mieć świadomość, że zmiana sposobu użytkowania tego gruntu w zależności od jego klasy bonitacyjnej spowoduje konieczność poniesienia stosownej opłaty oraz zmianę w dotychczasowym poziomie opodatkowania. Dlatego w umowie należy zastrzec m.in., że dzierżawca będzie zobowiązany do zapłaty wszystkich należności publicznoprawnych jakie mogą pojawić się w związku z budową i eksploatacją elektrowni fotowoltaicznej, a także przywrócenia gruntów do stanu pierwotnego przed zakończeniem umowy.
Kwestia osiąganych zysków z hektara, jakich może spodziewać się rolnik, jest sprawą indywidualną. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie gromadzi tego rodzaju danych.