Drzwi i bramy do budynków inwentarskich. Jakie wybrać?
Jakie powinny być dobrze dobrane drzwi i bramy do budynków inwentarskich? Czym powinien sugerować się hodowca przy ich wyborze?
Tomasz Tomczak z firmy PUH Tomczak do chlewni radzi bramę z płyty obornickiej - czyli ocieplane. - Ważne jest, żeby była ona szczelna. Istotne jest to, aby nie wypuszczała ona na zewnątrz ciepłego powietrza i nie wpuszczała do środka zimnego - mówi fachowiec. Dodaje przy tym, że hodowcy drobiu również decydują się na bramy z płyty obornickiej. A co montuje się w oborach? - W tego typu obiektach, jak wiadomo, nie musi być zbyt ciepło. Tutaj wystarcza zazwyczaj zwykła brama z blachy trapezowej. Ważne, aby osłaniała ona od wiatru - wyjaśnia specjalista.
W jaki sposób powinny się zamykać bramy do budynków inwentarskich? - W chlewniach i kurnikach zazwyczaj zakłada się „skrzydłówki”- czyli otwierane na boki, ponieważ po zamknięciu one szczelnie dolegają i nie są takie ciężkie, dzięki czemu w obiekcie jest cieplej - tłumaczy Tomasz Tomczak. Na tym nie kończy. - Jeśli natomiast chodzi o bramy z blachy trapezowej, to też można to zrobić na zasadzie „skrzydłówek”. Jeśli jednak nie pozwala na to miejsce, wówczas wykonuje się bramę przesuwną - czyli wiszącą - radzi fachowiec. Zwraca przy tym uwagę na następującą sprawę:
- Duża brama, to jest duża powierzania. Więc, jak powstaje jakiś przeciąg, to wiatr tymi bramami trzaska. W związku z tym lepiej zastosować bramy przesuwne. Specjalista dodaje, że w bramach (zarówno skrzydłowych, jak i przesuwnych) można również zamontować płytę komorową albo szybę, aby zwiększyć dopływ światła do obiektu.
Czytaj także: Jak walczyć z wysoką temperaturą w chlewni?
Fachowiec zaznacza również, że bramy ocieplane są droższe od bram z blachy trapezowej. Ponadto ich wykonanie zajmuje trochę więcej czasu. - Dzieje się tak, ponieważ wszystkie elementy, które mają być ze sobą zespolone (…), muszą być pomalowane aluminium - w środku i na zewnątrz. Następnie to wszystko musi powysychać, dlatego to wszystko dłużej trwa - tłumaczy fachowiec. Wspomina także o zamkach do drzwi i bram. - Montuje się tradycyjne - takie, jak do innych bram. Można je bez problemu zakluczyć. Posiadają one normalne uchwyty klamkowe - wyjaśnia specjalista.
Czy panuje moda na jakiś typ bram inwentarskich? Czy hodowcy sugerują się trendami panującymi w budownictwie?
- Przede wszystkim chodzi o kolor, czy to blachy, czy to płyty. Hodowcy najczęściej decydują się na brąz. Staram się nie montować bram, które są tylko ocynkowane - czyli surowe albo srebrne, ponieważ, jak pada na nie światło, to one rażą - uważa fachowiec.
Czytaj także: Nowoczesny kurnik - w jakim czasie i za ile?
- Tagi:
- obora
- budek inwentarski
- bramy
- drzwi
- chlewnia