Bioasekuracja. Kontrole od kwietnia
Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii od kwietnia 2018 r. będą przeprowadzone planowe kontrole weterynaryjne w zakresie spełnienia wymagań bioasekuracyjnych, które obowiązują od dnia 28 lutego br.
W związku z wejściem w życie rygorystycznych przepisów odnośnie bioasekuracji, Główny Lekarz Weterynarii opracował przykładowe wzory druków do obowiązkowych rejestrów, które muszą być wypełniane w każdym gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną.
Jak informuje GLW od kwietnia 2018 r. będą przeprowadzone planowe kontrole weterynaryjne w zakresie spełnienia wymagań bioasekuracyjnych, które obowiązują od dnia 28 lutego br.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, powiatowi lekarze weterynarii:
- będą wydawać decyzje administracyjne z nakazem usunięcia uchybień w czasie nie dłuższym niż 5 miesięcy,
lub
- będą mogli wydawać decyzje z nakazem uboju lub zabicia świń oraz zakazem ich utrzymywania w gospodarstwie, z możliwością uzgodnienia z hodowcą czy świnie zostaną poddane ubojowi w rzeźni, czy też ubojowi na użytek własny,
- będą wydawać decyzje z nakazem uboju lub zabicia świń i zakazem ich utrzymywania, w przypadku nieusunięcia uchybień po czasie określonym w pkt 1),
- za ubite lub zabite świnie nie przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa,
- hodowca po upływie roku od wydania zakazu utrzymywania świń w gospodarstwie, będzie mógł zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii, że jego gospodarstwo spełnia wymagania. Jeżeli kontrola weterynaryjna, przeprowadzona na wniosek posiadacza zwierząt wykaże, że w gospodarstwie zapewniono spełnianie wymagań, powiatowy lekarz weterynarii może uchylić decyzję zakazującą utrzymywania w tym gospodarstwie świń.
Obecnie przygotowywany jest program wsparcia finansowego dla gospodarstw w przypadku czasowej likwidacji hodowli świń w wyniku wydania decyzji powiatowego lekarza weterynarii.
Wypłata środków finansowych będzie realizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Przewidywana wysokość środków pomocowych wynosi 131,40 PLN/za 1 sztukę świni/rok przez 3 lata za każdy rok nieutrzymywania świń:
- za każdą świnię, w gospodarstwach utrzymujących do 50 świń,
- w gospodarstwach utrzymujących powyżej 50 świń, wsparcie będzie wypłacane maksymalnie za 50 sztuk.