Bezstratne przechowywanie ziemniaków
Wyższe plony ziemniaków oznaczają niższą cenę. Aby zwiększyć zyski producenci często decydują się na przechowywanie bulw.
Producenci ziemniaków nie mogą narzekać na wysokość plonów. W ubiegłym roku wydajność była bardzo duża. Z hektara rolnicy zbierali od 60 do 80 ton. Jednak im wyższe plony, tym cena ziemniaków niższa. Hodowcy chcąc otrzymać wyższe ceny, decydują się na przechowywanie bulw. Co należy zrobić, aby ziemniaki zbyt wcześnie nie kiełkowały? - Przedwczesne kiełkowanie bulw to duży kłopot, zwłaszcza w ciepłe zimy. W związku z tym należy wiedzieć, jak przeciwdziałać temu procesowi. Podczas składowania ziemniaków jadalnych, trzeba stworzyć takie warunki, aby uchronić je przed nadmiernymi ubytkami masy bulw. Dlatego też producent musi ziemniaki jak najlepiej zabezpieczyć przed warunkami zewnętrznymi. Do przechowywania należy wybierać odmiany dobrej jakości – radzi Dorota Piękna-Paterczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Oddział w Marszewie (powiat pleszewski).
Bulwy po zbiorze nie kiełkują
Specjalistka podkreśla, że każdą odmianę cechuje genetycznie uwarunkowana przydatność do dłuższego przechowywania. Może być ona zmieniana warunkami agrotechnicznymi, pogodowymi w okresie wzrostu oraz podczas zbioru i składowania. Dorota Piękna - Paterczyk zaznacza, że bulwy bezpośrednio po zbiorze najczęściej nie kiełkują, ponieważ znajdują się w stanie tzw. fizjologicznego spoczynku. - I nawet po stworzeniu dogodnych warunków do kiełkowania nie obserwuje się wzrostu kiełków – wyjaśnia Dorota Piękna-Paterczyk. Ziemniaki mogą być przechowywane w dogodnych warunkach przez 7-9 miesięcy. Wówczas ważną rolę odgrywa temperatura oraz wilgotność względna otaczającego powietrza. Czynnikami ograniczającymi ubytki naturalne jest temperatura (od 3 do 8 stopni Celsjusza) i wilgotność powietrza powyżej 95%. - W momencie wzrostu temperatury przechowywania i obniżenia wilgotności powietrza poniżej 90% ubytki wzrastają i następuje wydzielanie wody z bulw oraz kiełkowanie - tłumaczy specjalistka.
Choroby grzybowe i bakteryjne ziemniaków
W okresie przechowywania mogą rozwijać się również choroby grzybowe i bakteryjne. Do najważniejszych zaliczyć można: zarazę ziemniaka, suchą i mokrą bakteryjną zgniliznę, fomozę, alternariozę oraz zgnilizny mieszane. - Bulwy uszkodzone głęboko mechanicznie, stwarzają dogodne warunki do rozwoju chorób, zwłaszcza zgnilizn. Dlatego już od samego początku bulwy powinny być osuszone, a rany zabliźnione. Dobra wentylacja korzystnie wpływa na proces osuszania. Do przechowywania należy wybierać odmiany genetycznie, odporne na choroby przechowalnicze – radzi specjalistka. Idealne warunki do składowania ziemniaków można stworzyć w pomieszczeniach wyposażonych w urządzenia chłodnicze. - Magazynowanie bulw w ogrzewanych piwnicach może być krótkotrwałe, gdyż nie jest tam możliwe uzyskanie wymaganych warunków. W takiej sytuacji gromadzenie ziemniaków w dużych ilościach nie jest zalecane, ze względu na straty ilościowe i jakościowe – uważa Dorota Piękna-Paterczyk.
- Bulwy uszkodzone głęboko mechanicznie, stwarzają dogodne warunki do rozowoju chorób - wyjaśnia specjalistka Dorota Piękna - Paterczyk.