Będzie ustawa o dzierżawie rolniczej. Co ma regulować nowe prawo?
Prace nad stworzeniem ustawy o dzierżawie rolniczej – to jeden z priorytetów ministerstwa rolnictwa na najbliższy czas.
Ustawa o dzierżawie rolniczej. Ruszają prace nad nowym prawem
Wspomniane zmiany w prawie – zapowiedział podczas ostatniej sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi szef resortu, Czesław Siekierski.
– Chcemy wypracować dobrą ustawę o dzierżawie, aby dawała szansę i możliwości tym rolnikom, którzy zarówno będą tę ziemię przekazywać w użytkowanie, by zachowali bezpieczeństwo zachowania tej własności - oraz rolnikom, którzy będą ziemię dzierżawić i uprawiać, by mogli korzystać z dopłat, z ekoschematów, z dopłat do paliwa czy innych elementów wsparcia dla rolnictwa – komentuje minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
Szef resortu podkreśla, że trzeba przy tym wszystkim zachować ostrożność – m.in. w kontekście spraw podatkowych.
Warto w tym miejscu ponadto przypomnieć, że próby stworzenia ustawy o dzierżawie rolniczej – były już de facto lata temu.
Stara ustawa o dzierżawie - z roku 2015 - przepadła w Sejmie
Dziewięć lat temu – w roku 2015 - pod koniec kadencji ówczesnych rządów PO-PSL, procedowano zmiany, które miały doprowadzić do stworzenia ustawy o dzierżawie rolniczej.
Miały, jednak ostatecznie nic z tego wówczas nie wyszło, prace zostały w pewnym momencie zawieszone – ponieważ według ówczesnej opinii sejmowych prawników – część zapisów miała kolidować z wcześniejszą ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.
Ostatecznie rząd Ewy Kopacz także wydał w roku 2015 stanowisko, w którym negatywnie opiniował projekt ustawy o dzierżawie rolniczej.
Warto jednak przypomnieć, co wówczas, dziewięć lat temu, proponowano.
Co proponował stary, nieuchwalony projekt o dzierżawie rolniczej z roku 2015?
- Projekt ustawy sprzed dziewięciu lat zakładał m.in. wprowadzenie obowiązku zawierania umów dzierżawy w formie pisemnej - z podpisem notarialnie poświadczonym albo w formie aktu notarialnego, w zależności od długości obowiązywania umowy (dzielono ją na krótko- i długoterminową).
- Ponadto ówczesne plany mówiły o konieczności protokolarnego przekazania przedmiotu dzierżawy, wprowadzenia szczegółowych zasad płatności oraz ustalania czynszu dzierżawnego, w tym możliwości corocznej waloryzacji tego czynszu - w oparciu o wskaźniki określone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
- Regulowano także możliwości przedłużenia umowy dzierżawy na czas potrzebny do pokrycia nakładów poniesionych przez dzierżawcę oraz co do zasad czynienia nakładów na przedmiot dzierżawy i ich rozliczania, ponadto określano ustalania odnośnie zasad i terminów zakończenia umowy dzierżawy.
- Projekt z roku 2015 przewidywał także m.in. wskazanie przypadków, w których dopuszczalne byłoby przeniesienie praw i obowiązków ze stosunku dzierżawy rolniczej na osoby trzecie, ustalenie szczególnych zasad dziedziczenia praw z umowy dzierżawy oraz działu spadku, w skład którego wchodzi dzierżawa, regulowano także kwestie wprowadzenia pierwszeństwa ponownego zawarcia umowy dzierżawy przez dotychczasowego dzierżawcę w przypadku jej wygaśnięcia w terminie roku od jej zakończenia.
- Wspomniany projekt ustawy o dzierżawie, który ostatecznie nie wszedł w życie, zakładał także udział izb rolniczych w sporach pomiędzy stronami umów dzierżawy.
Jak będzie wyglądał nowy projekt ustawy o dzierżawie rolniczej, nad którym prace ogłoszono na początku roku 2024?
Do tematu będziemy wracać.
GDZIE JEST NAJDROŻSZA ZIEMIA W POLSCE? MAMY DANE O NOWYCH DZIERŻAWACH Z KOWR - ZOBACZ WIDEO:
CZYTAJ TAKŻE: Dzierżawa gruntów KOWR. Od stycznia obowiązuje nowe prawo