Będą zmiany w gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi
Jak informuje KRIR, główną postulowaną przez samorząd rolniczych zmianą mającą na celu jest zapewnienie stabilności czynszów dzierżawnych za nieruchomości rolne wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Jaka była dotychczasowa metoda ustalania czynszu?
Dotychczasowa metoda ustalania czynszu, oparta na średniej krajowej cenie skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego, zostanie zmieniona.
- Zgodnie z nowymi przepisami, czynsz będzie ustalany na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu. To rozwiązanie ma ograniczyć gwałtowne wahania wysokości czynszów - informuje KRIR.
Ponadto, kolejna zmiana dotyczy przekazywania gruntów przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Lasom Państwowym.
- Dotychczas procedura przekazywania gruntów odbywała się poprzez decyzje administracyjne wydawane przez starostę na wniosek KOWR. Zgodnie z nowymi przepisami, KOWR będzie mógł przekazać Lasom Państwowym grunty z przeznaczeniem na lasy oraz grunty potrzebne do gospodarki leśnej poprzez umowy zawierane z Lasami Państwowymi - napisała KRIR.
Rozwiązanie również dla zadłużonych
Jak podkreśla KRIR, projekt ustawy przewiduje także możliwość kontynuowania działalności rolniczej przez osoby fizyczne lub prawne prowadzące gospodarstwo rolne, które posiadają zadłużenie związane z prowadzoną przez nie działalnością rolniczą. KOWR będzie mógł nabyć nieruchomość rolnej od takiej osoby i spłacić w całości lub części ich zobowiązań, a następnie zawrzeć umowę dzierżawy tej nieruchomości z jej dotychczasowym właścicielem, bez przeprowadzania przetargu.
- Dodatkowo, KOWR będzie miał możliwość wydłużenia terminu spłaty należności (nie dłuższego niż 25 lat), o ten sam okres, na jaki udzielił odroczenia ich spłaty - zaznacza KRIR.
- Tagi:
- nieruchomości rolne