Będą zmiany w dodatku dla sołtysów? [NASZA INTERWENCJA]
Przypomnijmy: o problemach związanych z wypłatą dodatku dla sołtysów pisaliśmy niedawno szeroko na łamach portalu wiescirolnicze.pl.
CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ: Sołtysowi zabrakło kilkunastu dni, by otrzymać dodatek. Co na to KRUS?
Dodatek dla sołtysów - niektórzy mają problemy z otrzymaniem świadczenia
Dodatek, w wysokości 300 zł, w teorii przysługuje osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez dwie pełne kadencje (co najmniej osiem lat) i uzyskały już wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet). Wówczas - po wysłaniu wniosku do KRUS - wieloletni sołtysi mogą starać się o stały, comiesięczny dodatek finansowy.
Niestety - jak alarmowali nasi Czytelnicy, i co opisaliśmy we wspomnianym wyżej artykule, istnieje dziś luka w prawie, przez którą niektóre osoby otrzymują odmowne decyzje w sprawie przyznania wspomnianego świadczenia.
Jak opisywał nam jeden z sołtysów, mimo iż pełnił swoją funkcję przez pełne dwie kadencje, do równych ośmiu lat zabrakło mu zaledwie... kilkunastu dni. I otrzymał z KRUS decyzję odmowną.
Jak przy tym dodawał - wspomniana sytuacja była jednak niezależna od niego - wynikała po prostu z różnych terminów organizacji zebrań, na których sołtysa się wybierało.
- Wiadomo, że nie zawsze jest to organizowane w tym samym miesiącu. Raz był to np. luty, a w kolejnych latach może to być już marzec, bo tak ustalono w gminie. I stąd - pomimo że kadencje są pełne - brakuje np. kilku lub kilkunastu dni do ośmiu lat. W moim przypadku było to 11 dni, ale słyszałem o przypadkach, gdy np. zabrakło zaledwie dwóch czy trzech dni. I decyzje też były odmowne - opisywał nasz Czytelnik.
Po naszym pierwszym artykule nie zabrakło także głosów od innych osób.
- Mojemu mężowi zabrakło tylko jednego dnia i też dostał wniosek odmowny z KRUS - napisała w poście pod artykułem na naszym Facebooku jedna z Czytelniczek.
Czy będą zmiany w dodatku dla sołtysów? Pytamy ministerstwo
Przypomnijmy: jak odpowiadali nam wcześniej przedstawiciele KRUS - w obecnym stanie prawnym, jeżeli wnioskodawca (sołtys) nie spełnia jednego z dwóch wymienionych warunków (np. pełnił swoją funkcję przez pełne dwie kadencje, ale nie było to wymagane minimum 8 lat) - nie uzyska prawa do świadczenia.
Ustawodawca nie przewidział także możliwości przyznawania świadczenia w wysokości zmniejszonej, proporcjonalnie do brakującego okresu.
Summa summarum - do czasu wprowadzenia zmian do ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie ma możliwości przyznania świadczenia nawet w takich przypadkach, o których mówią nasi Czytelnicy.
No dobrze, czy jest zatem jakaś szansa na zmiany w prawie? Zapytaliśmy o to przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Co nam odpowiadają dziś?
Przedstawiciele ministerstwa rolnictwa: "Analizujemy przepisy prawa"
Jak zaznacza MRiRW, obecnie, niestety, nie można przyznać świadczenia dla sołtysów nawet, gdy brakuje choćby kilku dni do pełnych ośmiu lat.
- Osoby, które pełniły funkcję sołtysa przez dwie kadencje, jednak przez okres krótszy niż osiem lat, tym samym nie spełniają wszystkich wymaganych ustawowo warunków do przyznania prawa do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa - odpowiadają "Wieściom Rolniczym" przedstawiciele wydziału prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jak jednak zaznacza przy tym ministerstwo - analizy, odnośnie obowiązujących przepisów prawa, także w tej materii - trwają.
- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi stale analizujemy przepisy prawa, w tym przepisy ww. ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, w kontekście ich ewentualnych modyfikacji, tak aby w możliwie najwyższym stopniu służyły obywatelom i korzystnie wpływały na poprawę ich sytuacji społeczno-gospodarczej - czytamy na koniec w odpowiedzi z resortu rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Rośnie liczba osób pobierających dodatek dla sołtysów. Zobacz dane KRUS