Będą szybsze wypłaty dopłat bezpośrednich? Interwencja WIR-u
Za niecałe dwa miesiące rusza nabór wniosków o płatności obszarowe. Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, że w związku z nieznanym aktualnie stanem naliczania płatności wśród rolników panuje duża niepewność w kwestii składania powyższych wniosków.
WIR o zaliczkach dopłat w 2024 roku
- Część rolników może zniechęcić się do wnioskowania o tego typu płatności, natomiast doradcom bardzo trudno będzie proponować rolnikom podejmowanie dobrowolnych zobowiązań w przypadku, gdy nie mogą podać nawet wartości orientacyjnej pomocy na przykładzie danych za ubiegły rok - wyjaśnia WIR.
Dopłaty bezpośrednie są jednym z czynników, które gwarantują oraz stabilizują przychody rolnicze i ceny żywności dla konsumentów. Szczególne jest to teraz, kiedy według Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wielu rolników ciągle wstrzymuje się ze sprzedażą zboża, ponieważ ceny skupu są poniżej kosztów produkcji.
W związku z powyższymi, Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się z wnioskiem do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie interwencji w tym zakresie.
Uelastycznienie zarządzania strefami ASF
WIR zwrócił się także o uelastycznienie zarządzania strefami ASF.
- W szczególności prosimy o skrócenie obowiązku 1-miesięcznej kwarantanny w przypadku wprowadzania do stada świń z innej siedziby np. loszek reprodukcyjnych, która obowiązuje w strefie czerwonej i różowej ASF, co utrudnia sprzedaż szczególnie rolnikom produkującym w cyklu zamkniętym. Ubojnie oczekują tuczników w określonej masie ciała, a przy takim długim okresie kwarantanny, w jego efekcie rolnik musi sprzedawać sztuki za lekkie lub za ciężkie. Przekłada się to na obniżenie ceny skupu i stratę rolnika - podaje WIR i kontynuuje: - Dodatkowo poprosiliśmy o analizę dotychczas obowiązujących stref związanych z walką z ASF i bardziej elastyczne podejście do zarządzania nimi, w kontekście czasu i obszaru ich nakładania. Zawnioskowaliśmy ponownie o wprowadzenie rekompensat dla producentów, którzy nie ze swojej winy znaleźli się w tych strefach i ponoszą z tego tytułu straty wynikające z obniżonych cen skupu.
Przeczytaj także: Zaliczki dopłat za 2023 rok. Ile środków trafiło na konta rolników?