Bayer finalizuje zakup Monsanto za 63 mld dolarów
Bayer planuje zakończenie transakcji zakupu Monsanto 7 czerwca - po otrzymaniu wszelkich wymaganych zezwoleń.
- Przejęcie Monsanto stanowi strategiczny etap na drodze do wzmocnienia naszej wiodącej działalności w obszarach zdrowia oraz żywienia. Podwojenie wymiaru naszej działalności w obszarze rolnictwa i stworzenie czołowego innowatora w branży rolnej zapewni nam pozycję umożliwiającą lepszą obsługę naszych klientów oraz uwolni potencjał długofalowego wzrostu w tym sektorze – podkreślił Werner Baumann, prezes zarządu Bayer AG.
-
Największe przejęcie w historii spółki podwoi rozmiary jej działalności w branży
rolniczej -
Wiodący innowator w dziedzinie rolnictwa, którego nakłady pro forma na badania
i rozwój w 2017 roku sięgnęły 2,4 mld euro -
Oczekuje się, że transakcja przyniesie istotne korzyści
-
Bayer potwierdza swoje zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju
oraz zaangażowania interesariuszy -
Bayer zachowa dotychczasową nazwę
Bayer poinformował o zamiarze przejęcia Monsanto w maju 2016, a we wrześniu podpisano z amerykańską spółką umowę zakupu jej udziałów w cenie 128 dol. za akcję. Obecnie odpowiada to łącznej kwocie około 63 mld dol., po uwzględnieniu w koszcie niespłaconego zadłużenia Monsanto na dzień 28 lutego 2018 r. W ramach procedury mającej na celu uzyskanie zezwoleń właściwych organów regulacyjnych, Bayer wyraził zgodę na zbycie swoich wybranych jednostek aktywów, które w 2017 r. osiągnęły sprzedaż na poziomie 2,2 mld euro, a ich łączna podstawowa cena zakupu wyniosła 7,6 mld euro. Uwzględniając Monsanto oraz zbywane części działalności, w 2017 roku rozmiary działalności w obszarach zdrowia oraz rolnictwa były zasadniczo porównywalne, osiągając łącznie sprzedaż pro forma o wartości około 45 mld euro, wliczając w to przychody Crop Science ze sprzedaży na poziomie około 20 mld euro. W roku 2017 obie spółki zatrudniały w sumie (uwzględniając zbywane aktywa) niespełna 115 tys. pracowników.
Bayer stanie się wyłącznym udziałowcem Monsanto z dniem 7 czerwca. Zgodnie z warunkiem dopuszczalności, postawionym przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, integracja Monsanto z Bayer może się odbyć niezwłocznie po zakończeniu zbycia aktywów na rzecz spółki BASF. Należy oczekiwać, że nastąpi to w terminie około dwóch miesięcy. – Przez ostatnie dwa lata skrupulatnie przygotowaliśmy się do zbliżającej się integracji. Nasze bogate doświadczenie w dziedzinie integracji innych dużych spółek dowodzi, że proces ten może być i będzie udany – podkreślił prezes Baumann.
Bayer pozostanie przy swojej dotychczasowej nazwie. Nazwa Monsanto nie będzie stosowana. Przejęte produkty zachowają swoje marki i zostaną włączone do portfolio Bayer.
- Tagi:
- Crop Science
- bayer
- monsanto
- BASF