Bayer dla zrównoważonego rolnictwa - jaka oferta na sezon 2023?
Firma Bayer, stawiając na rozwój rolnictwa zrównoważonego, podczas wczorajszej konferencji prasowej zaprezentowała najnowszą ofertę środków ochrony roślin, odmian cebuli Seminis oraz platformę cyfrową FieldView.
Na początku spotkania głos oddano szefowi Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.
2023 rok to dla polskiego rolnictwa szereg wyzwań związanych z postępującymi zmianami w przepisach europejskich, nową WPR, wzrostem cen środków produkcji czy inflacją. Dziś – nawet bardziej niż w przeszłości – rolnicy muszą produkować więcej zużywając mniej. W Bayer wierzymy, że transformacja w stronę rolnictwa zrównoważonego jest odpowiedzią na te wyzwania i w tym kierunku wspieramy rolników. Dostarczamy nowe odmiany roślin, nowoczesne rozwiązania w ochronie roślin, wspierane przez rozwiązania cyfrowe, które pozwalają zoptymalizować nakłady finansowe, zapewniając zysk ekonomiczny gospodarstwa” – mówił Antoine Bernet.
Następnie przedstawiono m.in. nową ofertę środków ochrony roślin.
Co do kontroli rzepaku nad szkodnikami?
Już na wiosnę Bayer wprowadza nowy insektycyd do ochrony rzepaku przed szkodnikami. Chodzi o Sivanto Energy. Zawiera on dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania: flupyradifuron (grupa IRAC 4D) - innowacyjną substancję aktywną, która po raz pierwszy została zastosowana do nalistnej ochrony upraw polowych oraz deltametrynę (grupa IRAC 3A). Rejestracja tego produktu dotyczy rzepaku ozimego i jarego, a zwalczane szkodniki to: chowacz czterozębny i brukwiaczek, słodyszek rzepakowy oraz szkodniki łuszczynowe: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik.
Co do ekonomicznej ochrony zbóż przed chorobami grzybowymi?
Na najbliższy sezon wiosenny firma przygotowała dwa nowe fungicydy, które pomogą plantatorom zbóż uzyskać zdrowy i wysoki plon. Pierwszy z nich - DELARO FORTE - to następca dobrze znanego Delaro 325 SC. Nowy produkt otrzymał dodatkową substancję aktywną - spiroksaminę, która zwalcza interwencyjnie mączniaka prawdziwego. Ten trzyskładnikowy preparat o wzajemnie uzupełniających się substancjach protiokonazol 93,3 g/l, trifloksystrobina 80 g/l i spiroksamina 107 g/l wykazuje silny efekt synergii działania, co zapewnia odpowiednie rezultaty bez konieczności wykonywania mieszanin z innymi preparatami. W ekonomicznym programie ochrony Bayer poleca go do pierwszego zabiegu T1, w którym skutecznie zabezpieczy przed: łamliwością podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozami.
CAYUNIS - drugi ze wspomnianych preparatów - zapewnia skuteczną ochronę liści w drugim zabiegu. To preparat o szerokim zakresie stosowania zawierający również trzy składnik, mianowiciei: biksafen 75 g/l, trifloksystrobinę 100 g/l i spiroksaminę 150 g/l.
Co do skutecznej walki z chwastami?
MATENO DUO to nowy herbicyd oparty na dwóch substancjach czynnych: dobrze znanym diflufenikanie oraz nowej substancji w ochronie zbóż - aklonifenie. Mechanizm działania tej drugiej polega na blokowaniu syntezy plastochinonu. W związku z tym zakłócany jest proces fotosyntezy w roślinie. To jedyna, jak podkreśla firma Bayer, na rynku substancja o tym mechanizmie działania, dlatego też z jej udziałem można zwalczać chwasty, które uodporniły się na inhibitory ALS czy inhibitory ACCazy.
Co nowego w ofercie odmian cebuli?
Marka Seminis prezentuje trzy nowe odmiany cebuli w różnych typach oraz o szerokiej możliwości zastosowania do potrzeb uprawowych i sprzedażowych. Pierwsza z nich - Saddleback - mieszaniec w typie amerykańskim, który łączy wczesność, pozwalającą na szybką sprzedaż gotowego produktu już w sierpniu, oraz bardzo dobrej jakości łuskę handlową jak na taki typ cebuli, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie tej odmiany do marca. Lovito (SVDN1416) - druga odmiana, to krzyżówka rijnsburgera oraz typu amerykańskiego: bardzo wczesna odmiana z przeznaczeniem na obieranie lub sprzedaż na świeży rynek, którą jednocześnie można przechowywać do końca lutego.
Tucannon - trzecia odmiana - to nowość w typie hiszpańskim, która charakteryzuje się wysokim plonem i dużymi zgrubieniami, co jest bardzo istotne w produkcji cebuli na obieranie. Jej wczesność pozwala przede wszystkim na szybszy zbiór, a wysoka zdrowotność szczypioru jest bardzo poszukiwana przez producentów.
Co dla kukurydzy?
Celem firmy Bayer jest ułatwienie dostępu rolnikom do portfolio produktów. W sezonie sprzedaży nasion Bayer uruchomił sklep internetowy, w którym rolnicy mogą bezpośrednio w w nasiona kukurydzy DEKALB. To pierwsza taka platforma firmy Bayer w Europie. Kolejnym krokiem rozwoju platformy będzie możliwość zakupu nasion rzepaku DEKALB.
Co dobrego wynika z programu lojalnościowego Kometa?
Program Lojalnościowy Kometa jest kolejnym elementem szerokiego wachlarza rozwiązań cyfrowych, które firma oferuje współpracującym gospodarstwom. Korzystanie z Programu będzie jeszcze wygodniejsze w 2023 r. dzięki aplikacji mobilnej, którą wkrótce uruchomimy.
Co umożliwia platforma FieldView?
Firma Bayer kontytuje rozwój platformy cyfrowej FieldView w Polsce, która pozwala rolnikom na optymalizację kosztów i maksymalizację plonów w duchu rolnictwa zrównoważonego, dzięki takimi funkcjom, jak np. zmienna norma wysiewu, zmienne nawożenie, automatyczna rejestracja danych, mapy zdrowotności czy analiza danych. Już drugi sezon oferujemy zestaw FieldView Yield Kit do mapowania plonu, który można zamontować praktycznie na dowolnym kombajnie, bez względu na rok jego produkcji, markę oraz model.
Co można zaoszczędzić dzięki akcji „Grunt to Zrównoważenie”?
Akcja „Grunt to Zrównoważenie” rusza w 2023 pod hasłem OSZCZĘDNOŚCI. Wzrost cen środków produkcji wymusza na rolnikach wzmożoną walkę o rentowność, dlatego Bayer w swojej kampanii będziemy mówić praktycznie o:
- błędach w uprawie poszczególnych roślin, które prowadzą do strat finansowych i o tym, jak ich uniknąć
- oraz o innowacjach technologicznych, które pozwolą zwiększyć rentowność produkcji.
Miejscem, w którym firma będzie kontynuować swoją działalność edukacyjną, jest gospodarstwo w Kaszewach, należące do programu Bayer Forward Farming. Firma planujemy docierać do osób nie związanych z rolnictwem, tak, aby na „żywym przykładzie” zobaczyli, jak w praktyce wygląda rolnictwo zrównoważone.
Bayer w tym roku zamierza również mówić więcej o zwalczaniu chwastów odpornych w kukurydzy i buraku cukrowym, na bazie naszych doświadczeń polowych.
Czytaj także: