Bardzo duże różnice w Polsce w ilości urodzeń cieląt i prosiąt
W 2023 r. w Polsce urodziło się ponad 1,9 mln cieląt, nieco więcej w I półroczu niż w drugim. Najwięcej przyszło na świat w województwie mazowieckim, a najmniej w podkarpackim - kilkanaście razy mniej.
Więcej niż jedna trzecia stada to urodzone cielaki
W liczbie wycieleń przodują województwa posiadające największe stada krów: mazowieckie, wielkopolskie i podlaskie - w każdym z nich było hodowanych ponad milion sztuk bydła w ubiegłym roku.
W województwie mazowieckim przyszło na świat ponad 372 tys. cielaków. Na drugim miejscu w tej statystyce znalazło się podlaskie z liczbą cielaków ponad 357 tys. szt., chociaż było tam ponad 100 tys. szt. bydła mniej niż w Wielkopolsce. W tym ostatnim województwie pojawiło się 280 tys. cielaków.
Bardzo dużo cielaków procentowo urodziło się w województwie warmińsko-mazurskim. Stado liczyło niecałe 485 tys. szt., a cielaków było prawie 170 tys. szt., czyli więcej niż jedna trzecia całego bydła. Dla porównania w Wielkopolsce było to mniej niż jedna czwarta stada.
Najrzadziej w ubiegłym roku krowy cieliły się w województwie podlaskim - niecałe 30 tys. cielaków, lubuskim - niecałe 31 tys. oraz świętokrzyskim - 36,5 tys.
Urodziło się ponad dwa razy więcej prosiąt niż liczyło całe stado świń
W poprzednim roku w naszym kraju urodziło się ponad 14,5 mln prosiąt. Niekwestionowym liderem jest tutaj Wielkopolska z największym stadem świń liczącym na koniec roku 2,8 mln szt. Kilkadziesiąt razy mniej prosiąt przyszło na świat w województwie podkarpackim - z najniższym ubiegłorocznym wynikiem w naszym kraju.
W województwie wielkopolskim maciory dały ponad 4,6 mln prosiąt. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znalazło się pomorskie - ponad 1,6 mln szt., a trzecie było kujawsko-pomorskie - ponad 1,5 mln prosiąt. Co ciekawe, Mazowsze, które hoduje drugie co do wielkości stado świń w Polsce, liczące ponad 1,3 mln szt., miało poniżej miliona urodzeń prosiąt. Z kolei województwo pomorskie ze stadem liczącym 815 szt. trzody chlewnej może pochwalić się ponad dwukrotnie większą liczbą prosiąt - wskaźnik wyższy również niż miała Wielkopolska (1,6).
Najmniej prosiąt przyszło na świat w województwie podkarpackim - niewiele ponad 130 tys. szt., lubuskim - prawie 165 tys. oraz małopolskim - 181 tys.
Najwięcej cielaków i prosiąt padło w jednym województwie
Najwięcej bydła padło w ubiegłym roku w Wielkopolsce - prawie 49,5 tys. sztuk, z tego ponad 34 tys. sztuk stanowiły cielaki. To województwo ma najwyższy w kraju odsetek padłych cielaków - ponad 12%, niewiele niższy jest w kujawsko-pomorskim - prawie 11%.
W związku z wielkością produkcji jest oczywiste, że najwięcej świń zdechło w ciągu ubiegłego roku w województwie wielkopolskim - 977 tys. szt., w tym 620 tys. prosiąt. Procentowo najgorzej sytuacja wyglądała w województwie dolnośląskim - 19% padłych prosiąt, zachodniopomorskim - 15%, lubuskim i wielkopolskim - 13%.
CZYTAJ TEŻ: Co opłaca się kupić za świnie?
- Tagi:
- województwa
- cielaki
- urodzenia
- prosięta