Badanie cielności z próbki mleka [ZDJĘCIA]
Można także o takiej potrzebie poinformować pracowników Federacji, którzy sami zajmą się całą procedurą w ramach czynności prowadzonych podczas próbnego udoju. Test wykrywa specyficzne białka ciążowe wytwarzane przez łożysko. Proteiny te nazwano glikoproteinami ciążowymi PAG (Pregnancy Associated Glycoproteins).
- Do tej pory na świecie zbadano około 20 mln prób mleka na cielność. Test PAG to badanie nieinwazyjne, nie ma konieczności ingerencji w ciało krowy, dlatego ogranicza stres zwierząt. Poza tym jest bardzo wiarygodne, bo ma 98% skuteczność wykrywalności ciąży - tłumaczy Mariusz Chrobot, Dyrektor Regionu Oceny Poznań PFHBiPM.
Nie trzeba czekać na przyjazd specjalisty, który przeprowadzi badanie USG. Nie ma też potrzeby blokowania krów. - Jest to realna korzyść finansowa dla hodowcy, ponieważ im wcześniej krowa niecielna jest wykryta, tym prędzej jest powtórnie kryta - przekonuje dyrektor Chrobot. Próbkę mleka na badanie cielności należy pobrać minimum 60 dni po wycieleniu i od 28 dnia po inseminacji lub kryciu. Badanie w laboratorium trwa 4 godziny, a więc informację o cielności rolnik może otrzymać nawet w ten sam dzień.