Attapulgit - minerał na lepsze trawienie
Naturalny produkt do zapobiegania i leczenia biegunki u zwierząt oraz ludzi. Rzadko występujący minerał z grupy glinokrzemianów - Attapulgit.
Attapulgit jest stosowany w wielu gałęziach przemysłu, między innymi jako składnik leków przeciwbiegunkowych. Podobnie jak inne glinokrzemiany jest szeroko stosowany w celu poprawy własności technologicznych paszy, np. twardości granulek i ich trwałości.
Attapulgit to skała, która posiada strukturę „gąbki”, więc ma zdolność do wchłaniania ogromnej ilości płynów. Występujące w minerale porowate powierzchnie wewnętrzne zatrzymują wodę, natomiast zewnętrzne wiążą toksyny bakteryjne. Główne złoża występują w stanie Georgia w USA, ale znajdują się także w Grecji i Turcji. Firmy wydobywają go technikami górnictwa odkrywkowego, a następnie przetwarzają w różny sposób, w zależności od jego ostatecznego zastosowania.
- Attapulgit posiada zdolność do silnego pochłaniania toksycznych szczepów bakterii, jak np. Escherichia coli. Dzięki temu produkty zawierające ten glinokrzemian mogą być postrzegane jako naturalne, alternatywne środki dla osiągnięcia zdrowej i efektywnej produkcji zwierzęcej, głównie poprzez ochronę komórek nabłonka jelit. Oczyszczają one układ trawienny zwierząt, poprawiając efektywność użycia paszy, zwłaszcza u młodych zwierząt - zapewnia Emilian Likus, kierownik regionalny w firmie Terra Eneo.
Minerał ten występuje na rynku jako trzy generacje. Pierwsza to attapulgit przetworzony mechanicznie. - Jest najprostszą formą, która jest wydobywana metodami górniczymi, kruszona, suszona, mielona, a następnie sortowana odpowiednio do zastosowań. Taki produkt jest tańszy w stosunku do innych preparatów. Ta generacja attapulgitu jest stosowana w produkcji paszy, jako spoiwo granul, nośnik produktu, będąc przy tym mocnym reduktorem toksyn - tłumaczy Emilian Likus.
Attapulgit drugiej generacji jest przetworzony mechanicznie i termicznie. Różni się od pierwszej tym, że ma dodatkowo wzmocnione wchłanianie wody i wiązanie toksyn oraz pomniejszony rozmiar produktu (inne techniki mielenia). Attapulgit trzeciej generacji różni się od drugiej dodaniem składników (m.in. drożdży i enzymów) działających na trawienie i poddawaniem dynamicznemu procesowi mielenia. - Ten składnik używany jest do produkcji pasz i jako środek wzmacniający trawienie i stymulujący wzrost, a także jako mocny reduktor toksyn. Tylko ostatnia jest przeznaczona głównie do samodzielnego wykorzystania bezpośrednio przez rolników. Pozostałe są dodatkami do pasz, które mogą zastosować producenci - mówi specjalista. - Najwyższej jakości produkt idzie bezpośrednio do rolnika, wiadomo - producenci pasz muszą bilansować koszty. Na tę chwilę attapulgit jest zupełną nowością w Polsce, stosuje go kilkudziesięciu rolników indywidualnych, jednakże ich liczba wciąż rośnie - dodaje.