ASF w Wielkopolsce!
Wykryto kolejny przypadek ASF u dzika. Tym razem w woj. wielkopolskim!
Mamy złe informacje dla hodowców trzody chlewnej z Wielkopolski. Potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika znalezionego w powiecie wolsztyńskim. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego.
Czytaj także: Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie odstrzału dzików
Jak powiedział nam Sebastian Antczak, rzecznik prasowy wojewody - około godz. 10.00 w tej sprawie zostanie wydany komunikat.
Wykrycie wirusa ASF w Wielkopolsce będzie wiązało się z poszerzeniem stref czerwonej i żółtej na teren tego województwa. A to przyczyni się do utrudnień chociażby w sprzedaży żywca.
AKTUALIZACJA GODZ. 12.30
Wirusa wykryto w miejscowości Kębłowo, gmina Wolsztyn. Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, skierował do hodowców trzody specjalny apel.
Podczas spotkania zapadła decyzja o pilnych działaniach bioasekuracyjnych, izolacji strefy zagrożenia (kontynuacja budowy ogrodzenia), a powiatowy lekarz weterynarii jeszcze dziś wyda rozporządzenie określające strefę zagrożenia. – Liczą się szybkie działania administracyjne, bo tylko w taki sposób zapobiegniemy dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF – powiedział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, którego zespół na bieżąco monitoruje sytuację w Wielkopolsce. Ponadto obszar strefy skażonej jest przeszukiwany przez leśników, koła łowieckie, staż pożarną oraz wojsko.
W ostatnich dniach w części województwa wielkopolskiego – powiat wolsztyński, gmina Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim, gmina Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim oraz gmina Zbąszyń w powiecie nowotomyskim – wprowadzona została strefa ochronna przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Miało to związek z wystąpieniem ASF w sąsiednim województwie lubuskim.
- Po objęciu terenu Wielkopolski strefą z ograniczeniami (czerwoną) ze względu na przypadki ASF u dzików przewiduje się pojawienie daleko idących zakłóceń na rynku mięsa wieprzowego. Wystąpią trudności w przemieszczaniu zwierząt zarówno do uboju jak i hodowli oraz do dalszej produkcji nie tylko lokalnie, ale w całym kraju. Ograniczenia będą również dotyczyć eksportu wieprzowiny - komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Relacja ze spotkania wielkopolskich rolników w sprawie ASF: