ASF w powiecie gostyńskim. Hodowcy świń z Wielkopolski mogą być w tarapatach
Najpierw docierają do nas sygnały o tym, że minister rolnictwa chce dla określonej grupy hodowców świń łagodzić obostrzenia związane z bioasekuracją, a kilka dni później dowiadujemy się o dziku zarażonym wirusem afrykańskiego pomoru świń w zagłębiu trzodziarskim.
O chorym na ASF dziku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Śremie poinformował w tym tygosniu. Jak podał, w dniu 12 maja 2023 r. do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Śremie wpłynął dodatni wynik badania dzika w kierunku afrykańskiego pomoru świń przeprowadzonego w Państwowym Instytucie Weterynarii, Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
- Hodowcy muszą zintensyfikować obserwację swoich zwierząt oraz wzmocnić bioasekurację, to jest podstawa. Nasze kontrole będą zwiększone, ale też kolejno będziemy zapraszać na szkolenia rolników. Będąc w kontakcie z myśliwymi i łowczymi będziemy intensyfikować przeszukania padłych dzików. Bez tego nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wirusem – powiedziała na antenie Radia Warta Magdalena Karmelita-Bach, Powiatowa Lekarz Weterynarii ze Śremu.
Dzik odstrzelony został w strefie objętej ograniczeniami I (strefa niebieska) w dniu 26 kwietnia 2023 r. Zgodnie z procedurami, na tym obszarze ma powstać strefa objęta zakażeniem. Jakiego terenu będzie dotyczyć?
Obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików na terenie powiatu śremskiego obejmuje miejscowości na terenie gminy Śrem: Niesłabin, Zbrudzewo, Tesiny, Grobelka.
Utworzenie strefy objętej zakażeniem wiąże się dla producentów świń z danego terenu z określonymi rygorystycznymi obowiązkami. Może także, jak było w wielu przypadkach, negatywnie wpłynąć na ceny żywca w skupie.
Czytaj także: Zniesienie wymogów bioasekuracji dla małych chlewni stało się faktem
- Tagi:
- asf
- hodowla świń