ASF. Radni wojewódzcy krytykują rząd
- Władze działają opieszale, wirus wyprzedza wszelkie działania odpowiedzialnych służb - komentują radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Radni oczekują natychmiastowych działań w celu uniknięcia strat spowodowanych wystąpieniem wirusa ASF i załamaniem się rynku trzody chlewnej w Polsce. Apel do Rady Ministrów wystosowali na poniedziałkowej Sesji Sejmiku 23 kwietnia.
Samorządowcy doskonale wiedzą, że wielkopolscy hodowcy i producenci trzody są głęboko zaniepokojeni możliwością przeniesienia wirusa ASF na teren Wielkopolski. Łączna liczba wykrytych przypadków ASF u dzików w Polsce przekroczyła 1800, tylko w ostatnim tygodniu marca wykryto 70 nowych przypadków tej choroby u dzików. Dotychczasowe działania, od momentu pojawienia się na Podlasiu pierwszych ognisk ASF zmierzające do wyeliminowania tego wirusa są zdecydowanie niewystarczające.
- Problem afrykańskiego pomoru świń staje się coraz poważniejszy, a tym samym sytuacja rolników jest dramatyczna. Apelujemy do Rady Ministrów, aby rząd podjął szybkie i realne działanie w tym zakresie - powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
W apelu radni wojewódzcy napisali, że: „Władze działają opieszale, wirus wyprzedza wszelkie działania odpowiedzialnych służb. Dalsze rozprzestrzenianie wirusa spowoduje zamknięcie rynków zewnętrznych dla naszej wieprzowiny, a w konsekwencji upadek wielu gospodarstw, szczególnie tych w których produkcja trzody chlewnej jest jedynym źródłem dochodu. Zagrożony jest cały sektor produkcji wieprzowiny w naszym województwie i w Polsce.”
Czytaj także: ASF. Kontrole w chlewniach potrwają wiele lat
Radni Województwa Wielkopolskiego oczekują od Rządu RP energicznych działań, aby nie dopuścić do zniszczenia wielu dobrze zorganizowanych wielkopolskich gospodarstw, zmodernizowanych przy wsparciu funduszy europejskich.
Pozostała treść apelu :
W programie kontroli realizowania zasad bioasekuracji należy natychmiast podjąć działania na rzecz wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej.
- Oczekujemy realizacji zadań w zakresie wsparcia finansowego rolników, które zrekompensuje nakłady na realizację ustawowych zadań związanych z bioasekuracją.
- Najważniejszym wektorem przenoszenia choroby jest czynnik ludzki. Bardzo istotnym elementem w zwalczaniu ASF jest zdecydowane podniesienie poziomu świadomości zarówno rolników jak i pozostałych mieszkańców, celem wypracowania koniecznych zachowań wspomagających walkę z wirusem. Zadaniem Rządu jest dołożenie wszelkich starań oraz zwiększenie nakładów finansowych na edukację w tym zakresie.
- Bez znacznego zmniejszenia populacji dzików nie da się zwalczyć ASF. Domagamy się skutecznego, kontrolowanego, właściwie zorganizowanego odstrzału dzików w celu ich redukcji.
- Wirus afrykańskiego pomoru świń jest zagrożeniem nie tylko dla Polski ale i dla pozostałych państw Unii Europejskiej. Domagamy się od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej działań w kierunku podjęcia negocjacji z UE o ujęcie specjalnych linii pomocowych dla rolników wspierających działania w zwalczaniu ASF na terytorium całej Unii Europejskiej.
- W sytuacji zagrożenia specjalistycznych gospodarstw na terenie naszego Regionu Sejmik Województwa Wielkopolskiego oczekuje od Rządu RP podjęcia wszelkich działań, które pozwolą w pełni zrekompensować poniesione nakłady i straty finansowe nie tylko producentom trzody chlewnej z Wielkopolski, ale również na terenie całego kraju.
Czytaj także: 30% zjadanej wieprzowiny w Polsce pochodzi spoza naszego kraju