ASF nie zna granic! Choroby boją się hodowcy i rząd [MAPA]
Coraz więcej ognisk ASF poza strefą zagrożenia i z ograniczeniami!
Jak wynika z mapy występowania ASF w Polsce aktualizowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii do tej pory w Polsce wykryto aż 75 ognisk afrykańskiego pomoru świń.
Coraz bardziej niepokoi fakt, iż kolejne ogniska ASF wykrywane są w tzw. strefie ochronnej (żółtej). W lipcu i sierpniu ogniska u świń domowych pojawiły się w powiecie radzyńskim w woj. lubelskim - tam też odnotowano jedno z nanowszych ognisk - 73!
72. ognisko wykryto natomiast w powiecie parczewskim w woj. lubelskim (teren sklasyfikowany, jako ochronny). Do obszaru ochronnego należy także powiat włodawski, gdzie ogniska pojawiły się na przełomie lipca i sierpnia. Ostatnie 75. ognisko zlokalizowano w tzw. strefie czerwonej - na obszarze objętym ograniczeniami w powiecie średzkim.
Rolnicy boją się, że ASF obejmie dalsze części woj. lubelskiego i dotrze pod Lublin, Chełm czy Zamość, a dalej przedostanie się do woj. podkarpackiego.
Czy jakakolwiek siła jest w stanie zatrzymać wirus ASF?
We wtorek, 8 sierpnia minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystosował list otwarty nawiązujący do działań podejmowanych przez resort od początku pełnienia przez niego funkcji szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Od objęcia przeze mnie urzędu wszystkie działania dotyczące zwalczania wirusa zostały zdynamizowane - podał minister Krzysztof Jurgiel.
Jednymi z wielu działań, jakie podjął rząd to powołanie specjalnej grupy zadaniowej zwalczającej ASF i wydanie ustaw i specustaw. - Wprowadzany jest i będzie bezwzględnie egzekwowany zakaz produkcji w chlewniach nieprzestrzegających zasad bioasekuracji, które zostały opracowane przez najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Zintensyfikowana została akcja informacyjno-edukacyjnej wśród rolników z wykorzystaniem lokalnych środków przekazu, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bioasekuracji - tłumaczy w piśmie minister rolnictwa.
Epidemia ASF rozszerza się. Wirus ten dotarł także na Łotwę, Litwę, do Estonii i Czech. O migracji wirusa świadczą nowe doniesienia z państw dotychczas dotkniętych ASF jak i nowych, tj. Czech i Rumunii. Zagrożone są Węgry, Austria i Słowacja.
Problem jest o tym bardziej poważny, że po raz pierwszy w historii dotyczy także dzików!
- Dyskutując o zwalczaniu wirusa koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden, niezwykle ważny element, którym jest fakt wystąpienia po raz pierwszy w historii Europy ASF u dzików! Tego faktu nie doświadczyli wspomniani Hiszpanie. Eradykacja, czyli eliminacja choroby w populacji zwierząt wolno żyjących, jakimi są dziki, stwarza ogromne, nieznane dotychczas problemy. Teraz to nasi eksperci są wiodący w Europie, zarówno w obszarze administracyjnym, jak i naukowym - tłumaczy Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.
Zobacz dokąd dotarł ASF - aktualizowana na bieżąco mapa występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń
- Tagi:
- zasięg występowania
- asf
- mapa
- ogniska