ASF. Chcą pomóc rolnikom narażonym na stres pourazowy
Skala kryzysu związanego z ASF w niektórych rejonach Polski przybrała na sile. Jest naprawdę źle, skoro powstał program wsparcia psychicznego dla hodowców świń.
Hodowcy trzody chewnej z powodu wystąpienia wirusa ASF tracą stada. W samym 2017 roku zabito lub zutylizowano 3 447 sztuk zdrowych świń. To powoduje, że ludzie przeżywają trudne chwile. Tracą dobytki życia i nie wiedzą, co robić dalej.
Czytaj także: ASF. Rolnicy o tym, co dzieje się na Lubelszczyźnie
Adresatami pilotażowego programu profilaktyki stresu „STOP STRES” są osoby narażone na stres pourazowy związany z ASF oraz jego skutki, w tym kłopoty w zakresie zdrowia psychicznego będące następstwem sytuacji kryzysowej jaką jest przeprowadzanie na szeroką skalę zabijania zwierząt w obszarach objętych zagrożeniem chorobą Afrykańskiego Pomoru Świń ASF oraz wykluczenie z dalszego użytkowania budynków mogących mieć styczność z wirusem ASF.
Program ma charakter pilotażowy. Kluczową rolę w programie będzie odgrywał lekarz rodzinny, który dotrze do rolników borykających się z problemami z ASF, dokona wstępnej oceny stanu ich zdrowia i skieruje osoby, u których stwierdzono objawy z grupy zaburzeń stresowych, na konsultacje prowadzone przez zespół specjalistów.
Jak podaje KRUS zaplanowane działania pozwolą przygotować rolników oraz członków ich rodzin, których dotknęły negatywne konsekwencje ASF, do ewentualnego wystąpienia objawów z grupy zaburzeń stresowych pourazowych.
Czytaj także: Nowa pracownia diagnostyki ASF! [ZDJĘCIA]
- Tagi:
- asf
- wybijane stada
- pomoc
- wsparcie
- świnie