Aplikacja suszowa - rolnicy skarżą się na błędy, minister odpowiada
Wielkopolska Izba Rolnicza, poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych, zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z następującymi problemami wskazywanymi przez rolników a dotyczącymi wadliwego działania aplikacji suszowej.
Wiele problemów związanych z działaniem aplikacji suszowej
Problemy, które wymieniają rolnicy to:
- rozbieżność wyliczeń,
- brak możliwości złożenia zmian do wniosku,
- braku procedury odwołania się od wyliczonego poziomu strat,
- wydłużanego terminu wypłaty pomocy.
Jak ministerstwo tłumczy wadliwe działanie aplikacji suszowej?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi poinformowało, że zgodnie z przepisami państwa członkowskie mogą udzielać pomocy na naprawienie szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawisko klimatyczne porównywalne z klęską żywiołową tj. niekorzystne warunki pogodowe, takie jak:
- mróz,
- burza i grad,
- lód,
- ulewny lub długotrwały deszcz,
- poważna susza, które niszczą,
w przypadku sektora rolnego, ponad 30% średniej produkcji w gospodarstwie.
- Mając na uwadze przepisy oraz stanowisko KE z 2023 r., pomoc dla producentów rolnych, w których gospodarstwach wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2023 r. jest udzielna producentom rolnym, w których gospodarstwach wystąpiły szkody w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej. Jednocześnie MRiRW poinformowało, że na dzień 1 sierpnia 2024 r. wykorzystanie krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie wynosi 99,72%. System Monitoringu Suszy Rolniczej podlega ciągłej rozbudowie i doskonaleniu, co pozwala na dokładniejsze szacowanie suszy i może powodować, że blisko siebie położone uprawy tych samych roślin z uwagi na zróżnicowanie glebowe i coraz częściej występujące deszcze punktowe mogą mieć oszacowaną inną wysokość szkód - czytamy na stronie WIR.
Ponadto ministerstwo wyjaśnia również, że System Monitoringu Suszy Rolniczej nie uwzględnia szkód powstałych w wyniku innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy błędów w agrotechnice, co oznacza, że stan faktyczny upraw, może być inny niż wskazania w aplikacji. Nie oznacza to jednak błędów lub nieprawidłowości w protokołach lub kalkulacjach.
Wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji może złożyć każdy producent rolny, który złożył wniosek o płatności bezpośrednie i który posiada profil zaufany. W 2023 r. wnioski o oszacowanie szkód złożyło ok. 290 tys. producentów rolnych, z czego 140 tys. producentów rolnych (blisko 12%producentów, którzy złożyli wniosek o płatności bezpośrednie) miało oszacowane szkody na poziomie powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.
Określenie rzeczywistych strat w poszczególnych gospodarstwach rolnych spowodowanych np. wystąpieniem suszy byłoby możliwe wyłącznie po wprowadzeniu obowiązku prowadzenia rachunkowości rolnej i przedstawieniu przez producentów rolnych rocznych sprawozdań finansowych z gospodarstwa rolnego. Do tego czasu pozostaje ustalanie strat w gospodarstwach rolnych na podstawie szacunków.
Resort poinformował, że w bieżącym roku wprowadzono funkcjonalność zgodnie, z którą producent rolny otrzymuje wiadomości e-mail z powiadomieniem o zmianie statusu sprawy na adres, który wskazał we wniosku w sekcji Informacje o wnioskodawcy w polu Adres e-mail:
- 1) Powiadomienie o skutecznym podpisaniu wniosku
- 2) Alert o niepowodzeniu podpisania wniosku
- 3) Powiadomienie o możliwości pobrania kalkulacji
- 4) Powiadomienie o wygenerowaniu protokołu
- 5) Powiadomienie o podpisanym protokole do odbioru
- Protokół jak i kalkulacja oszacowania szkód generowane są automatycznie za pomocą aplikacji elektronicznej i nie stanowią aktu administracyjnego w rozumieniu przepisów Kodeku postępowania administracyjnego. Oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy nie jest prowadzone w trybie postępowania administracyjnego - podało ministerstwo w odpowiedzi dla WIR.
Przeczytaj także: Mszyce - jak nie dać im pola do popisu
- Tagi:
- aplikacja suszowa