Zboże pod wiatami? Trudna sytuacja na rynku zbóż
W ostatnim czasie minister rolnictwa zapowiedział całkowity zakaz importu zbóż i innych płodów rolnych z Ukrainy do Polski (więcej o tym TUTAJ). Mimo jednak zapowiadanych zmian sytuacja jest nadal trudna. Od długiego czasu obserwujemy, jak ceny codziennie spadają. Firmy skupujące zboża z kolei informują o braku zainteresowania kupnem. Na rynku niemieckim pośrednicy nie przedstawiają cenników, bo są one tak niskie. Handlu w ostatnim czasie praktycznie nie ma.
- Sytuacja jest dosyć trudna - mówi krótko Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k. I dodaje: - Inne lata o tym czasie handel do Niemiec były bardzo duży, teraz kilka pojedynczych firm przedstawia swoje cenniki, a w ostatnim czasie i oni już zniknęli.
To będzie obfity rok?
Rośliny są w bardzo dobrej kondycji, podkreślają zgodnie zarówno rolnicy z całej Polski, jak i agronomowie (więcej o tym TUTAJ). Zima była łaskawa dla roślin, wiosna z kolei jest dość wilgotna, co również sprzyja ich kondycji. Zapowiadają się zatem obfite plony.
- Z każdym tygodniem przybliżamy się do nowych zbiorów, które na ten moment zapowiadają się bardzo dobrze nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie i w Ameryce. Pogoda sprzyja, rzepaki wyglądają fajnie i ocenia się, że w Polsce będzie około 35 milionów ton ziarna. W całej Europie zresztą zapowiadają się poważne zbiory - dodaje pan Zbigniew.
Zboże pod wiatami?
Przypomnijmy, że zmagazynowanego ziarna ze zbiorów 2022 jest około 9 milionów ton. Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński w ostatnim czasie zapewniał, że powstanie tzw. skup interwencyjny (więcej o tym TUTAJ). Tylko czy wystarczy czasu, aby podjęte przez rząd działania przyniosły efekt? Zakaz importu z Ukrainy i dopłaty do silosów zbożowych mogą nie wystarczyć, w związku z czym rolnicy, którzy mają takie możliwości, już planują, gdzie zeskładują zboże.
- Wielu rolników mówi, że mają jakieś wiaty, gdzie stoją w tej chwili kombajny, ciągniki czy jakieś inne maszyny. Także to wszystko wyjedzie, wyczyszczą i będą tam sypać - informuje pośrednik.
Zastanawiającym jest też to, co z firmami skupującymi, u których rolnicy również zdecydowali się zmagazynować zboże. Jak będą prowadzili skup?
- W magazynach są miliony ton zbóż i jak to zagospodarować? Gdzie to sprzedać? Gdzie to wywieźć i komu, jak z kupującymi jest naprawdę duży problem - zastanawia się rozmówca. Niewiadomych jest bardzo dużo, a czasu do świeżego zbioru coraz mniej. Bawarczycy pierwsze jęczmienie koszą już po 20 czerwca.
Ceny zbóż i rzepaku w skupach
Tuż przed świętami wzrosły nieco stawki za pszenicę konsumpcyjną. Po świętach niestety znowu spadają. Poniżej wykres przedstawiający średnie ceny pszenicy konsumpcyjnej w skupach na przestrzeni lat 2019 - 2023. Aktualne ceny w skupach współpracujących z Wieściami Rolniczymi są następujące: Za pszenicę konsumpcyjną wynoszą one od 970 - 1090 zł/t. Za paszową z kolei wahają się między 900 a 970 zł/t. Za pszenżyto rolnik może dostać 790 - 850 zł/t. Cena jęczmienia konsumpcyjnego wynosi 780 zł/t. Za tonę żyta natomiast wahają się między 720 a 750 zł. Stawki za rzepak oscylują w granicach 1790 a 1930 zł/t.