Zasiałeś słonecznik? Zobacz, kto go kupi

Uprawa słonecznika w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeszcze kilka lat temu areał zasiewów nie przekraczał 10 tys. ha. W ubiegłym roku plantatorzy zdecydowali się na uprawę na 56 tys. ha. Najwięcej zasiano go jednak dwa lata temu, bo aż 65 tys. ha.
Dlaczego warto zasiać słonecznik?
Na słonecznik warto „postawić” z kilku względów. Po pierwsze - ma niskie wymagania stanowiskowe. Sprawdzi się na słabszych glebach klasy IV - VI. Po drugie - słonecznik jest relatywnie tańszy w uprawie niż rzepak. Jest zatem opłacalną alternatywą dla rzepaku. Po trzecie - używany jest jako przerywnik w płodozmianie.
Skup słonecznika - gdzie?
W tym sezonie słonecznik już został zasiany. Na szacunki z jakiej powierzchni będą zbiory, trzeba poczekać. Zanosi się jednak na to, że będzie go całkiem sporo.
- Ostatnio miałem spotkanie z panią, która pomaga rolnikom wypełniać wnioski o dopłaty. Mówiła, że sporo osób wskazuje w nich wysiew słonecznika - mówi Mariusz Nowak z firmy Agronowak, skupujący zboża.
Gdzie zatem będzie można sprzedać słonecznik w tym sezonie? Wygląda na to, że zakładów, które zdecydują się na jego skup, nie będzie wiele. Podczas przeprowadzonej sondy wśród firm handlujących ziarnem i zarazem współpracujących z Wieściami Rolniczymi, do skupu słonecznika zadeklarowały się póki co, jedynie trzy z nich. Są to: Agrito, Agronowak i Wipasz.
- W tym roku będziemy się przymierzali do skupu słonecznika i pewnie jeszcze wejdzie w grę soja. Mamy słonecznik zasiany nawet w gospodarstwie przy firmie. Klienci też tutaj mają, także zawsze możemy z czymś do nich wyjść. Jest to jednak kwestia ilości, bo jeśli np.2 tony mam wrzucić na magazyn i ma to leżeć, to wtedy takich małych partii nie kupimy. Najlepiej gdyby rolnik chciał podpisać na słonecznik kontrakt. To wtedy myślę, że jest to do zrobienia - zapewnia przedstawiciel firmy Agrito.
Mariusz Nowak również zapowiada, ze będą skupowali większe partie, cało-samochodowe. Plantatorzy będą mogli ziarno sprzedać również do firmy Wipasz.
Zdecydowana większość skupów jednak sygnalizowała, że kupować słonecznika nie będą.
Ceny słonecznika
Do żniw słonecznikowych jeszcze długi czas, dlatego na chwilę obecną trudno określić, jaka będzie jego stawka w sezonie.
- Cena słonecznika jest trochę niższa od rzepaku, więc pewnie będzie w granicach 1600 - 1800 zł/t. Ale to się okaże, bo na razie nie mamy kwotowania na nowe zbiory na słonecznik. Ale jest on zawsze troszeczkę tańszy od rzepaku. To też roślina oleista, zatem ceny słonecznika są skorelowane z cenami rzepaku - wyjaśnia Mariusz Nowak.
W ubiegłym roku pierwsze konkretne stawki poznaliśmy dopiero w okolicach lipca. Za tonę ziarna oferowano wówczas w granicach 1200 zł/t. W okolicach września było to ok. 1500 zł/t.
- Tagi:
- skup słonecznika
- słonecznik